Rreth 35% e tifozëve gjermanë besojnë se Gjermania mund të fitojë kampionatin Europian, sipas një sondazhi të Civey.

Përpara ndeshjes hapëse të Euro2024, asaj kundër Skocisë, vetëm 15 % e tifozëve gjermanë, mendonin se kombëtarja e drejtuar nga Julian Nagelsmann mund të fitonte trofeun.

“Tifozët mund të ëndërrojnë, puna jonë është t’i lëmë ata të vazhdojnë të ëndërrojnë”,  tha Nagelsmann pas fitores 2-0 ndaj Hungarisë të mërkurën.

“Detyra jonë është të ndezim euforinë,” tha Ilkay Gündogan.

“Pastaj kur shohim entuziazmin e tifozëve në rrugë ose në stadium, sigurisht që na shtyn edhe më shumë në fushë”, shtoi ai,

Shumë nga problemet që dukej se po mundonin DFB-Elf para turneut janë zhdukur. Mungesa e opsioneve të qendërsulmuesit është zgjidhur mjeshtërisht nga 7 gola të shënuar në dy ndeshje.

Një qëndrueshmëri e re në mbrojtje u dëshmua nga fitorja ndaj Hungarisë, e cila – siç zbuloi me mahnitje Antonio Rüdiger – ishte goli i parë i pastër i Gjermanisë në një turne të madh për tetë vjet. Toni Kroos është ende me vendosmëri Toni Kroos.

Në Frankfurt, të dielën mbrëma, Gjermania do të luajë me Zvicrën duke kërkuar një barazim për të kryesuar Grupin A dhe për të shkuar në raundin e 16-të me një valë lajmesh të mira.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb