Pas njoftimit të Rusisë për stërvitjet që përfshijnë përdorimin e armëve bërthamore taktike , kancelari gjerman Olaf Scholz paralajmëroi Moskën kundër vendosjes së armëve atomike në luftën e Ukrainës .

“Është gjithmonë e rëndësishme të thuhet me zë të lartë se armët bërthamore nuk duhet të përdoren në këtë luftë,” tha Scholz në një konferencë shtypi në Riga, kryeqyteti i Letonisë, ku morën pjesë kryeministrat e tre shteteve baltike – Lituania, Letonia dhe Estonia.

Sipas Scholz, po punohet për organizimin e një konference paqeje në Zvicër, e cila duhet të jetë një nga mesazhet e qarta për Rusinë.

Scholz mbërriti në Letoni të hënën për vizitën e tij të parë zyrtare si kancelar, si pjesë e një turneu në tre shtetet baltike, të cilat të gjitha janë gjithashtu partnerë të NATO-s.

Ai tha se agresioni i Rusisë kundër Ukrainës ishte një gabim dhe se në vend që të ndante Evropën dhe të dobësonte NATO-n, ai forcoi unitetin e tyre.

Më herët gjatë ditës, Rusia njoftoi se do të kryejë stërvitje që përfshijnë përdorimin e armëve bërthamore taktike në përgjigje të liderëve të lartë evropianë që shprehin mbështetje më të fortë ushtarake për Ukrainën.

Sipas Kremlinit, Presidenti Vladimir Putin urdhëroi stërvitjet ushtarake në përgjigje të deklaratave të vendeve perëndimore dhe anëtare të NATO-s për dërgimin e trupave në Ukrainë.

Më parë, Scholz siguroi partnerët e NATO-s në rajonin e Detit Baltik se Gjermania do të ofronte mbështetje të besueshme ushtarake.

“Gjermania qëndron në mënyrë të palëkundur në anën e shteteve baltike,” tha kancelari në qytetin lituanez Pabrade, ku ai vizitoi ushtarët gjermanë.

“Dhe kjo do të thotë se ne mbrojmë njëri-tjetrin dhe se të gjitha shtetet mund të mbështeten tek ne për të mbrojtur çdo centimetër të territorit të tyre”, shtoi Scholz.

Në përgjigje të situatës së ndryshuar të sigurisë pas luftës së Rusisë në Ukrainë, Gjermania ka filluar të stacionojë një brigadë prej rreth 4,800 ushtarësh në Lituani. Për më tepër, ushtarë gjermanë nga Divizioni i 10-të i Blinduar po marrin pjesë aktualisht në një stërvitje të madhe ushtarake të NATO-s në Lituani.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb