Ministri gjerman i mbrojtjes i premtoi Ukrainës një paketë të re ndihme ushtarake me vlerë 500 milionë euro (540 milionë dollarë), tha një zëdhënës i ministrisë.

Paketa vjen ndërsa Kievi po lufton me një ofensivë të gjerë në Ukrainën verilindore dhe pasi forcat ukrainase paralajmëruan në fillim të këtij viti se kishin dëshpërimisht pak furnizime.

Boris Pistorius njoftoi ndihmën gjatë një vizite të paparalajmëruar në Odesa në Ukrainën jugore, ku u takua me homologun e tij Rustem Umerov, shtoi zëdhënësi.

Paketa përfshin “artileri, mbrojtje ajrore (dhe) drone”, shtoi ai.

Raportet në mediat gjermane sugjerojnë se Pistorius ka autorizuar një numër të madh raketash me rreze të mesme veprimi, dronë për zbulim dhe luftim në Detin e Zi, si dhe pjesë këmbimi.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022, Gjermania është bërë furnizuesi i dytë më i madh i ndihmës ushtarake për Kievin pas Shteteve të Bashkuara.

Berlini ka furnizuar një gamë të gjerë armatimi nga artileria deri te automjetet e blinduara luftarake.

Kancelari Olaf Scholz është kritikuar në muajt e fundit, megjithatë, për refuzimin e autorizimit të furnizimit me raketa me rreze të gjatë veprimi Taurus, me Gjermaninë që thotë se ka frikë se raketat mund të përdoren për të goditur objektivat brenda Rusisë.

Debati është përshkallëzuar nëse Kievi duhet të përdorë armët e dërguara nga mbështetësit perëndimorë për të goditur brenda Rusisë.

Ukraina ka ushtruar presion ndaj mbështetësve të saj, të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, për ta lejuar atë të përdorë armatimin me rreze më të gjatë që ata ofrojnë për të goditur objektivat në tokën ruse.

Por Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania kanë kundërshtuar prej kohësh lejimin e Kievit për të goditur kufirin, nga frika se mund t’i tërheqë ata më pranë konfliktit të drejtpërdrejtë me Moskën.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb