Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius nënshkroi një urdhër për fillimin e një operacioni për dërgimin e ndihmave humanitare për popullatën e Rripit të Gazës nga ajri.

Sipas agjencisë DPA, avioni transportues C130 i stacionuar në Francë do të lëshojë ngarkesat nga ajri. Operacioni do të nisë në fund të javës.

Gjermania ka shprehur edhe më parë gatishmërinë e saj për të marrë pjesë në punën e korridorit humanitar detar.

Më 7 mars, presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi se Uashingtoni po krijonte një port të përkohshëm në Rripin e Gazës për të dërguar ndihma humanitare në enklavën palestineze nga deti. Më herët, një zyrtar i lartë i administratës amerikane u tha gazetarëve se furnizimet me ndihma humanitare në Gaza do të kryheshin nga deti përmes Qipros.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb