Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës të premten ka vendosur se njerëzit që kanë urdhra ndalimi për dhunë në familje nuk kanë të drejtë të kenë armë.

Vendimi mbështet ligjin 30-vjeçar që ndalon ata që kanë urdhra ndalimi për dhunë në familje të kenë armë.

Vendimi u mbështet 8-1.

Një gjykatë më e ulët e kishte rrëzuar ligjin si “jo në përputhje me traditën historike të vendimit për armët”.

Vendimi i së premtes shënon fitore të rrallë për kufizimin e armëve në Gjykatën e Lartë.

Vendimi u mirëprit edhe nga presidenti Joe Biden.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb