Një gjykatë në Vietnam dënoi me vdekje nëntë persona pasi u akuzuan për përfshirje në një nga rastet më të mëdha të trafikut të drogës në vend në muajt e fundit.

Ata u shpallën fajtorë për trafikimin e 105 kg metamfetaminës dhe heroinës nga Laosi në Vietnam nga viti 2021 deri në fillim të vitit 2022 kur u shkatërrua grupi, raportoi gazeta online VnExpress.

Vietnami ka ndër ligjet më të ashpra në botë për narkotikët, ku kushdo që shpallet fajtor për trafikimin e 100 gramëve ose më shumë heroinë, metamfetaminë, kokainë ose amfetaminë përballet me dënimin me vdekje.

Trafikimi i drogës mbetet i përhapur, megjithatë, me 41,400 të dyshuar të arrestuar në 26,469 raste vitin e kaluar, nga 36,000 trafikantë dhe 24,000 raste në vitin 2022, sipas të dhënave nga Ministria e Sigurisë Publike.

Në nëntor, një gjykatë në qytetin Ho Chi Minh dënoi me vdekje 18 persona, duke përfshirë dy koreano-jugorë dhe një shtetas kinez, në një rast ndërkombëtar në të cilin ata u akuzuan se kishin lëvizur 216 kg drogë nga Kamboxhia në Vietnam në vitin 2020, ku një pjesë e saj shkonte për në Korenë e Jugut.

“Aktivitetet e trafikut të drogës po zhvillohen në mënyrë të ndërlikuar në kanalet tokësore, ajrore dhe detare”, tha ministria në një deklaratë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb