Një ushtar amerikan i arrestuar në Rusi në fillim të majit është dënuar me tre vjet e nëntë muaj burg nga një gjykatë në Vladivostok për vjedhje dhe kërcënime me vdekje, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass.

Gjykata zbuloi se burri kishte vjedhur 10,000 rubla (120 dollarë) nga e dashura e tij dhe e kërcënoi atë. Mbrojtja kishte kërkuar shpalljen e pafajësisë.

Dënimi i gjykatës ishte më pak se katër vjet e tetë muaj burg të kërkuar nga prokuroria. Ushtari amerikan ishte arrestuar në qytetin port të Paqësorit, Vladivostok.

Sipas ushtrisë amerikane , ushtari kishte përfunduar shërbimin e tij në Korenë e Jugut më 10 prill. Në vend që të kthehej në kontinentin e Shteteve të Bashkuara, ai udhëtoi për në Vladivostok nëpërmjet Kinës “për arsye personale”.

Ushtari nuk kishte kërkuar leje zyrtare për udhëtimin e tij nga Departamenti i Mbrojtjes, thanë autoritetet amerikane. Ai i ishte bashkuar ushtrisë në vitin 2008 dhe kishte shërbyer në Irak dhe Afganistan.

TASS raportoi se burri kishte dashur të vizitonte një grua në Rusi me të cilën dyshohet se kishte një marrëdhënie romantike. Gjatë një debati, ai raportohet se ka kapur për fyti të dashurën e tij, të cilën ajo e ka perceptuar si të rrezikshme për jetën. Ai gjithashtu vodhi para nga ajo, tha agjencia shtetërore ruse e lajmeve.

Ndalimi i shtetasve amerikanë në Rusi shpesh çon në negociata të ndërlikuara midis Moskës dhe Uashingtonit për një lirim ose shkëmbim.

Sipas Kremlinit, negociatat janë në vazhdim në lidhje me korrespondentin e arrestuar të Wall Street Journal, Evan Gershkovich. Gjyqi i tij do të fillojë më 26 qershor me dyer të mbyllura.

Që nga fundi i vitit 2018, ish-ushtari amerikan Paul Whelan është mbajtur gjithashtu në paraburgim rus pasi u dënua për spiunazh.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb