Një gjykatës amerikan ka miratuar ekstradimin e ish -presidentit peruan Alejandro Toledo , i cili u arrestua në Shtetet e Bashkuara në vitin 2019 pasi u përball me akuzat për korrupsion në vendin e tij.

Gjyqtari i Magjistraturës Amerikane Thomas S Hixson tha se akuzat kundër Toledos plotësojnë standardet e përcaktuara në traktatin e ekstradimit midis SHBA dhe Perusë.

“Gjykata ka dëgjuar provat e kriminalitetit dhe i konsideron të mjaftueshme për të mbështetur akuzat për bashkëpunim dhe pastrim parash sipas dispozitave të Traktatit të Ekstradimit midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Republikës së Perusë,” shkroi Hixon.

Peru kërkoi ekstradimin e Toledos – i cili shërbeu si president i vendit nga 2001 deri në 2006.  Në 2018  ai u përball me akuzat se mori miliona dollarë ryshfet nga Odebrecht, një kompani ndërtimi braziliane e përfshirë në një rast masiv korrupsioni në Amerikën e Jugut.

Departamenti i Shtetit do të ketë fjalën e fundit nëse do të ekstradojë Toledon, i cili u arrestua nga autoritetet amerikane në vitin 2019, por më vonë u lirua në arrest shtëpie.

Hixson pranoi në vendimin e tij se çështja kundër ish -presidentit “nuk është hermetike”, por tha se ka “arsye të mundshme për të besuar se Toledo kreu bashkëpunim dhe pastrim parash”.

Toledo ka mohuar akuzat kundër tij.

Ish -presidenti peruan jeton në Kaliforni, pranë kampusit të Universitetit Stanford, sipas agjencisë së lajmeve Reuters. I diplomuar në Stanford, Toledo shërbeu si studiues  në universitet në 2016.

Dëshmitë e Jorge Barata, ish -drejtuesi i Odebrecht në Peru, dhe Josef Maiman, një i njohur i Toledos i cili ka thënë se ai ndihmoi ish -presidentin të merrte para ryshfeti, luajtën një rol kyç në vendimin e Hixson.

“Dëshmia e Barata dhe Maiman, e kombinuar me pranimet e Toledos në këtë procedurë ekstradimi që ai përfundimisht mori afërsisht 500,000 dollarë në ryshfet të Odebrecht, përcaktoni shkakun e mundshëm për të besuar se Toledo kreu bashkëpunim dhe pastrim parash,” shkroi gjykatësi në vendimin e tij.

Skandali Odebrecht ka tronditur Amerikën e Jugut, me kompaninë që pranoi në vitin 2016 të paguajë 800 milionë dollarë zyrtarëve në të gjithë rajonin për të siguruar kontrata të punëve publike.

Në vitin 2019, ish -presidenti peruan Alan Garcia qëlloi veten ndërsa autoritetet po përpiqeshin ta arrestonin në lidhje me skandalin. Një vit më parë, Presidenti i atëhershëm Pedro Pablo Kuczynski u akuzua-dhe ai mbetet nën hetim-mbi akuzat për përfshirje në skandal.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb