Shtatëmbëdhjetë vjedhje të kryera dhe tentativa të kontestuara, por të paktën dyzet të tjera për momentin janë vetëm të dyshuara. Kështu del nga hetimi i seksionit të dytë të skuadrës së patrullës së Milanos dhe prokurores Milda Milli për grupin e hajdutëve akrobatikë me origjinë shqiptare që dyshohet se bastisën dhjetëra apartamente në provincat e Milanos, Varese, Bergamo dhe Monza Brianza.

Hetuesit e policisë, të drejtuar nga Marco Calì dhe të udhëhequr nga Giovanni Calagna, arrestuan katër nga pesë anëtarët, duke përfshirë udhëheqësin e dyshuar të grupit, me akuzën e vjedhjes.

I pesti, megjithatë, vdiq në një aksident automobilistik në A1 më 19 tetor. E veçanta e bandës ishte një vëmendje obsesive për të mos u zbuluar. Përveç aplikimit të targave të klonuara për 2 makina, çdo javë dy makinat me motor të madh që shkonin dhe më pas largoheshin nga vendet e vjedhjeve kontrolloheshin dhe pastroheshin nga hetuesit.

Në asnjë nga vjedhjet e raportuara deri më tani, dy hajdutët e dyshuar që kanë hyrë në banesa nuk kanë sulmuar pronarët. Të tjerët, kryenin funksionet e postës dhe shoferit.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb