“Kur të kthehet ushtria në Kosovë, jeton Brigada e Veriut” janë grafitet e reja që kanë pushtuar mëngjesin e së dielës, katër komunat në veri të vendit.

Përveç në veri të Mitrovicës, grafite të tilla janë shkruar edhe në Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok.

Të njëjtat janë shkruar në cirilik, me ngjyrë të kuqe dhe të kaltër që përkojnë me ngjyrat e flamurit të Serbisë.
Këto grafite siç duket janë shkruar nga “Brigada e Veriut” e cila nga Qeveria e Kosovës është shpallur organizatë terroriste së bashku me organizatën tjetër të ashtuquajtur “Mbrojtja Civile”.

Lidhur me këtë zëvendësdrejtori i policisë për rajonin e veriut, Veton Elshani ka thënë për Telegrafin se kanë hapur rast.

“Kemi hapur rast, nuk ka ende persona të dyshuar”, tha ai.

Grafite me përmbajtje të ngjashme janë shkruar për vite të tëra në veri.

417362654 361711163325498 4009402001093170199 N 1
417362654 361711163325498 4009402001093170199 N 1
427919882 1257446621836265 6499069404219961375 N
427919882 1257446621836265 6499069404219961375 N
427946484 1257446598502934 5139973872889559647 N
427946484 1257446598502934 5139973872889559647 N

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb