Policia greke arrestoi pesë nga oficerët e saj të policisë kufitare për pjesëmarrje të dyshuar në një rrjet të madh kontrabande emigrantësh.

Pesë policët, në bashkëpunim me anëtarë të tjerë të bandës në Turqi, thuhet se nuk arritën të ndalonin kalimin e emigrantëve nga vendi fqinj përtej lumit Evros në të paktën 12 raste.

Ministria e Mbrojtjes së Qytetarëve të Athinës tha se ”shuma të mëdha parash ishin sekuestruar në shtëpitë e oficerëve të policisë kufitare”.

Sipas informacioneve, janë përfshirë një oficer dhe katër nënoficerë.

Agjentët u arrestuan me akuzën për ryshfet ndaj një zyrtari publik, shpërdorim detyre, mosrespektim dhe shkelje të kodit të imigracionit dhe integrimit social.

Shifrat zyrtare tregojnë se rojet kufitare greke parandaluan më shumë se 260 000 kalime të parregullta kufitare në kufirin e jashtëm të Bashkimit Evropian pranë lumit Evros përgjatë kufirit Greqi-Turqi vitin e kaluar.

Emigrantët dhe refugjatët që ikin nga lufta dhe varfëria duke u përpjekur të arrijnë në BE shpesh përpiqen së pari të bëjnë lëvizjen nga Turqia në Greqi, me disa që përpiqen të shmangin regjistrimin zyrtar për të aplikuar për azil diku tjetër në Evropë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb