Pa ndihma shtesë, Rripi i Gazës do të përballet me një krizë urie katastrofike urie, tha sekretari i përgjithshëm i OKB-së António Guterres

“Fëmijët në Gaza sot po vdesin nga mungesa e ushqimit dhe ujit. Kjo është e pakuptueshme dhe plotësisht e shmangshme”, tha sot Guterres në Nju Jork.

“Kur dera e ndihmës mbyllet, dera e urisë hapet”, shtoi ai.

“Më shumë se gjysma e popullsisë – mbi një milion njerëz – po përballen me urinë katastrofike. Asgjë nuk mund të justifikojë dënimin kolektiv për palestinezët”, tha Guterres.

Sipas ekspertëve ndërkombëtarë, uria, forma më e keqe e krizës së urisë, po afrohet, veçanërisht në Gazën veriore.

Guterres ishte mjaft i kujdesshëm në lidhje me hapat e shpallur së fundmi nga Izraeli për të lejuar më shumë ndihma.

Ai bëri thirrje për një ndryshim real në dhënien e ndihmave thelbësore për shkak të kushteve katastrofike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb