Valentyn Reznichenko, kreu i administratës ushtarake rajonale të Dnipropetrovsk, tha se aeroporti në qytetin lindor të Ukrainës, Dnipro, ishte shkatërruar nga një sulm rus, pa dhënë detaje të hollësishme.

“Dhe një sulm tjetër në aeroportin në Dnipro,” tha ai “Nuk ka mbetur asgjë prej tij tashmë. Aeroporti dhe infrastruktura aty pranë janë shkatërruar. Por raketat vazhdojnë të fluturojnë.”

Reznichenko tha se informacioni për viktimat ishte duke u sqaruar.
Aeroporti ishte goditur më parë nga forcat ruse. Reznichenko tha më 15 mars se një sulm raketor rus kishte nxjerrë jashtë përdorimit pistën dhe kishte dëmtuar një ndërtesë terminali.

Lesia Vasylenko, një deputete ukrainase, tha në Twitter se bombardimi i fundit “nuk la asnjë infrastrukturë dhe shkatërron gjithçka rreth aeroportit. Një turp i tillë, pasi aeroporti u rinovua plotësisht vitin e kaluar. Të gjitha investimet dhe të gjitha përpjekjet u shkatërruan plotësisht.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: