Qeveria e Haitit shpalli një gjendje të jashtëzakonshme 72-orëshe të dielën pasi bandat e armatosura sulmuan një burg të madh.

Të paktën 12 njerëz u vranë dhe rreth 3,700 të burgosur u arratisën nga qelitë e burgut.  Drejtuesit e bandave kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Ariel Henry, vendndodhja e të cilit nuk dihet që kur ai udhëtoi për në Kenia. Bandat kontrollojnë rreth 80% të kryeqytetit, Port-au-Prince.

Dhuna e bandave ka pllakosur Haitin prej vitesh. Një deklaratë e qeverisë tha se dy burgje, një në Port-au-Prince dhe tjetri në Croix des Bouquets aty pranë, u sulmuan gjatë fundjavës. Ai tha se aktet e “mosbindjes” ishin një kërcënim për sigurinë kombëtare dhe tha se po vendoste një shtetrrethim të menjëhershëm gjatë natës në përgjigje, i cili fillon në orën 20:00 me kohën lokale.

Mediat Haitiane raportuan se stacionet e policisë u sulmuan, duke shpërqendruar autoritetet përpara sulmit të koordinuar në burgje.

Midis të arrestuarve në Port-au-Prince ishin të dyshuar të akuzuar në lidhje me vrasjen e presidentit Jovenel Moïse në vitin 2021. Rritja e fundit e dhunës filloi të enjten, kur kryeministri udhëtoi për në Nairobi për të diskutuar dërgimin e një force sigurie shumëkombëshe të udhëhequr nga Kenia në Haiti. Kreu i bandës Jimmy Chérizier (i mbiquajtur “Barbecue”) deklaroi një sulm të koordinuar për ta hequr atë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb