Të paktën 20 civilë u vranë të dielën kur persona të armatosur sulmuan një komunitet në provincën jugore Daraa të Sirisë, tha një OJQ, një ditë pasi një shpërthim bombe vrau disa fëmijë. Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, grupi që nisi bastisjen e përgjakshme udhëhiqet nga një ish-anëtar i organizatës xhihadiste të Shtetit Islamik (ISIS).

Organizata joqeveritare shtoi se asnjë grup tjetër i armatosur lokal nuk ishte i përfshirë. Ish-anëtari i ISIS-it tani punon, tha ajo, me “shërbimin e inteligjencës ushtarake” të qeverisë së Damaskut dhe thuhet se raporton te kreu i saj në Deraa. Deraa ishte djepi i kryengritjes kundër Presidentit Bashar al-Assad trembëdhjetë vjet më parë. Damasku nuk e rifitoi kontrollin deri në vitin 2018 nën një marrëveshje armëpushimi të ndërmjetësuar nga Rusia.

Megjithatë, që atëherë krahina është përfshirë nga një valë vrasjesh dhe konfliktesh dhe kushtet janë shumë të pasigurta. Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, një burrë i identifikuar si Ahmad al-Labad, kreu i një “grupi të armatosur”, u akuzua nga një formacion rival për vendosjen e një mjeti shpërthyes që shpërtheu dje të shtunën në Sanamain, provincën Daraa, duke vrarë tetë fëmijët. Ahmad al-Labad, i cili më parë ka punuar për sigurinë shtetërore, e mohoi akuzën, sipas OJQ-së me bazë në Britani, e cila ka një rrjet të gjerë burimesh në Sirinë e shkatërruar nga lufta. Dje, një grup rival sulmoi lagjen ku jeton Ahmad al-Labad në Sanamain dhe shpërthyen luftimet, tha i njëjti burim.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: