IRAN – Rojet Revolucionare të Iranit thonë se kanë sulmuar me raketa militantët në Sirinë lindore në përgjigje të një sulmi vdekjeprurës gjatë paradës ushtarake në shtator. Sipas një deklarate të lëshuar prej tyre, gjatë sulmit raketor “shumë terroristë u vranë ose u plagosën” në grevë.  Të paktën 25 vetë u vranë në sulmin me armë të shtatorit në qytetin e Ahvaz, më vdekjeprurësi në Iran për më shumë se një dekadë.

Militantët e Shtetit Islamik dhe një grup separatist arab kanë marrë përsipër sulmin. Një deklaratë në faqen e internetit të Sepah News të Gardës tha se disa raketa balistike u hodhën në një zonë në lindje të lumit Eufrat në Siri. Ajo gjithashtu ka postuar një numër imazhesh që tregojnë nisjen e raketave.

Irani ka mbështetur Presidentin Bashar al-Assad në luftën civile të Sirisë, duke dërguar qindra trupa dhe duke mbështetur milicitë pro-siriane të qeverisë.  Gratë, fëmijët dhe anëtarët e Gardës Revolucionare ishin midis të vdekurve kur katër persona të armatosur hapën zjarr në paradën ushtarake për kremtimin e përvjetorit të fillimit të luftës Iran-Irak 1980-88 muajin e kaluar.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb