Lëvizja e rezistencës palestineze Hamas ka kërkuar një hetim ndërkombëtar për raportet se forcat izraelite kanë “arrestuar, abuzuar seksualisht dhe ekzekutuar në mënyrë arbitrare gra dhe vajza palestineze në Rripin e Gazës”.

Të hënën, shtatë ekspertë të pavarur të të drejtave të OKB-së kërkuan gjithashtu një hetim të pavarur për abuzimet izraelite kundër grave dhe vajzave palestineze, duke përfshirë vrasjet, përdhunimet dhe sulmet seksuale.

Në një deklaratë të lëshuar në kanalin telegram të Hamasit, thuhet se thirrja e ekspertëve të OKB-së është “provë shtesë e krimit të gjenocidit dhe spastrimit etnik të kryer nga okupimi izraelit i udhëhequr nga krimineli i luftës Kryeministri Benjamin Netanyahu dhe ushtria e tij naziste kundër popullit tonë palestinez.”

Hamasi theksoi se, “shkeljet ndaj të cilave gratë palestineze janë të ekspozuara nga ushtria okupuese izraelite, si ekzekutimet, arrestimet arbitrare, rrahjet e rënda dhe privimi nga ushqimi dhe ilaçet gjatë ndalimit, përveç kërcënimeve për përdhunim dhe fyerje gjatë ndalimit, marrjes në pyetje, kërkojnë hapjen e një hetimi ndërkombëtar për të mbajtur përgjegjës këtë entitet mashtrues dhe drejtuesit e tij për krimet e tyre brutale.”

Lëvizja bëri thirrje që raporti i OKB-së të përfshihej në çështjen e gjenocidit të paraqitur kundër Izraelit përpara Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb