Puna e përbashkët e Ekipit Galician të Krimit të Organizuar (ECO) dhe Ekipet e Krimit të Organizuar dhe Kundër Drogës (EDOA) të Komandave të Gardës Civile në Pontevedra dhe A Coruña lejoi, në vitin 2017, çmontimin e një rrjeti që siguronte sasi të konsiderueshme të kokainës dhe heroinë për trafikantët asturianë. Dy qendrat e saj të operimit ishin në Vilagarcía dhe Santiago, nga ku ata lëviznin mallrat me rrugë, në dërgesa që përfshinin gjithmonë dy makina.

Tashmë shtatë personat e akuzuar si pjesë e saj përballen me kërkesa burgimi nga pesë deri në nëntë vjet. Drejtuesi i dyshuar i saj është Vinsent Vasjari, një shtetas shqiptar, adresa e fundit e të cilit është në A Illa de Arousa si disa bashkëpunëtorë të tij në këtë biznes. Ajo që zbuloi hetimi ishte, në realitet, ekzistenca e dy grupeve të lidhura nëpërmjet Vasjarit, nga njëra anë, dhe Marcos Valles, një individ me banim në Vilanovë me historinë e tij të përdorimit të substancave psikotrope, nga ana tjetër. Hetimi i vlerëson Vasjarit kontaktet e nevojshme për marrjen e heroinës me origjinë shqiptare dhe turke. Gjashtë vjet më parë, ky njeri ishte vendosur në Santiago. Një tjetër banor i Vilanova de Arousa bashkëpunoi në operacionet e tij, i cili mori përsipër detyrat e transportit dhe dorëzimit të sendeve që negocionte lideri i tij i supozuar.

Hetimi u koordinua në atë kohë nga Gjykata e Instruksionit dhe Shkalla e Parë numër 1 e Vilagarcía. Tani, çështja duhet të gjykohet në Seksionin e Dytë të Gjykatës Provinciale të Pontevedra. Ndonëse seanca mund të mos hapet, pasi disa prej të pandehurve po negociojnë me Prokurorinë Kundër Drogës pajtimin e tyre me akuzën, gjë që do t’i sillte ulje të ndjeshme dënimi. Kështu, anëtarët e grupit të parë do të përballeshin me dënime nga dy deri në tre vjet. Në rastin e këtij të fundit, përfshirë edhe shtetasin shqiptar Vasjari, oferta do të përkthehej në pesë vite burg. Marrëveshja, megjithatë, nuk është mbyllur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb