Një luftanije gjermane përfundoi misionin e saj në mbrojtjen e anijeve tregtare nga militantët Houthi në Jemen dhe u nis sot në mëngjes nga Deti i Kuq.

Fregata ishte pjesë e misionit detar mbrojtës të BE-së ”Aspides” dhe u vendos në Detin e Kuq në fund të shkurtit për të mbrojtur anijet tregtare nga sulmet e militantëve në Jemen, të cilët po protestojnë kundër luftës në Gaza.

Deti i Kuq është shtëpia e rrugës më të rëndësishme detare nga Azia në Evropë, e cila kalon përmes Kanalit të Suezit. Rebelët Houthi, aleatë me Iranin, duan t’i japin fund operacionit ushtarak izraelit në Rripin e Gazës.

”Fregata, me një ekuipazh prej 240 vetash në bord, përfundoi misionin në orën 05:50 (03:50 GMT) dhe u largua nga zona e operacionit”, tha Bundeswehr.

Ekuipazhi i ”Hessen”-it në mënyrë të përsëritur rrëzoi dronët e nisur nga militantët në misionin e parë të marinës gjermane të këtij lloji. Anija u vendos më 23 shkurt pas një sërë sulmesh në anijet tregtare.

Kompanitë e mëdha të anijeve filluan të shmangin Detin e Kuq, pjesë e rrugës më të shkurtër detare midis Azisë dhe Evropës, duke ndikuar në ekonominë globale. Ministria gjermane e Mbrojtjes tha se anija shoqëroi në mënyrë të sigurt 27 anije tregtare nëpër zonën e operacionit.

”Në katër raste, dronët dhe raketat Houthi u eliminuan me sukses”, tha ministria. Në total, fregata mbuloi më shumë se 11 000 kilometra katrore në zonën e operimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: