Qeveria holandeze po planifikon të ndajë pothuajse 4.4 miliardë euro ndihmë shtesë për Ukrainën gjatë dy viteve të ardhshme.

Kështu thuhet në një dokument të titulluar ” Memorandumi i Pranverës 2024 “, i publikuar në faqen e internetit të qeverisë.

Dokumenti, i cili përshkruan planet kryesore të qeverisë për vitin 2024 dhe vitet e mëtejshme, parashikon fonde shtesë në mbështetje të Ukrainës, mbrojtjes së Holandës, akomodimit të refugjatëve në vend, etj.

Qeveria planifikon të sigurojë 4.4 miliardë euro shtesë në mbështetje ushtarake dhe humanitare për Ukrainën për periudhën 2024-2026.

Vendi gjithashtu planifikon të ndajë 500 milionë euro për Ministrinë e Mbrojtjes për të forcuar mbrojtjen ajrore dhe blerjen e municioneve.

Sipas NU.nl , që nga fillimi i pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia dhe duke marrë parasysh këtë dokument, Holanda do t’i japë Ukrainës rreth 10 miliardë euro ndihmë.

Sipas NOS.nl , dokumenti duhet ende të miratohet nga parlamenti, në të cilin disa parti po negociojnë formimin e një koalicioni.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb