Partitë politike në Holandë kanë arritur një marrëveshje përfundimtare për formimin e qeverisë së krahut të djathtë, njoftoi sot fituesi i zgjedhjeve Geert Wilders.

Pas gati gjashtë muaj negociatash, partia nacionaliste PVV e Wilders arriti një marrëveshje muajin e kaluar për të formuar një koalicion me tre parti të tjera konservatore, por ato nuk kishin rënë dakord për shpërndarjen e vendeve të kabinetit.

“Ne kemi arritur një marrëveshje,” u tha Wilders gazetarëve pas gati katër javësh bisedime mbi shpërndarjen e posteve ministrore midis katër palëve.

Koalicioni tha muajin e kaluar se Dick Schoff, një i huaj politik pa lidhje partiake, do të ishte kryeministër i qeverisë së re.

Schoff, 67 vjeç, ka shërbyer si zyrtar i lartë në ministrinë holandeze të drejtësisë deri në muajin e kaluar, pasi kishte shërbyer si kreu i agjencisë holandeze të inteligjencës AIVD dhe agjencisë kundër terrorizmit NCTV për vite me radhë.

Ai ka qenë gjithashtu kreu i agjencisë holandeze të imigracionit në fillim të viteve 2000. Ai do të drejtojë një kabinet, për të cilin të katër partitë kanë thënë se do të kenë lidhje më të lirshme me parlamentin.

Për momentin nuk janë bërë të ditura detaje për personat që do të marrin poste në kabinet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: