Një numër i madh përdoruesish në mbarë botën dje kanë pasur probleme me Facebook, Instagram dhe Threads.

Përdoruesit e të tre platformave raportuan se ishin shkëputur automatikisht nga shërbimi Meta dhe iu paraqit një mesazh “sesioni skadoi”. Më pas ata nuk ishin në gjendje të identifikoheshin përsëri në shërbime. Instagram po shfaqte gabime për Feed.Raportet e hershme sugjeruan se bëhej fjalë për një sulm DDoS, megjithëse Meta pretendoi të kundërtën disa orë më vonë.

Për momentin ende nuk dihet nëse bëhet fjalë për problem teknik apo sulm ndaj “Super Marta” në SHBA, por siç raporton uebfaqja CyberInt, përgjegjës për sulmin janë hakerat.

Ekspertët pohojnë se rënia e shërbimeve të Metës, Facebook dhe Instagram, ka ndikuar shumë negativisht në gjendjen financiare të kompanisë, por edhe të Mark Zuckerberg.

Çmimi i aksionit të Metës thuhet se ra me 1.5 për qind pas raportimeve të para për problemet e shërbimit, pas së cilës rënia u rrit në 1.6 për qind.

Ekspertët kanë zbuluar se sa para humbi Mark Zuckerberg si rezultat i këtij ndërprerje të madhe të shërbimeve të njohura. Dan Ives, drejtor menaxhues i Wedbush Securities, tha se Zuckerberg humbi rreth 100 milionë dollarë të ardhura të martën në mëngjes si rezultat i përplasjeve të Facebook dhe Instagram.

Lexo: Panairi i Turizmit në Berlin, Belshi fiton çmimin e dytë si destinacioni i Turizmit të Gjelbër mes 100 vendeve

Thuhet se tre grupe të njohura hakerimi punuan së bashku për të rrëzuar shërbimet. Skynet, Godzilla dhe Anonymous Sudan kanë dalë në platforma të ndryshme, duke marrë përgjegjësinë për rrëzimin e Facebook, Instagram dhe Threads.

Deri më tani nuk ka konfirmime se këto grupe po sulmojnë vërtet, por kanë bashkëpunuar në të kaluarën. Në dhjetor të vitit 2023, tre grupe morën përgjegjësinë për problemet e hyrjes në platformën Discord. Ata gjithashtu bashkëpunuan në projekte të tjera, duke përfshirë një sulm ndaj ChatGPT.

Interesant është fakti se Anonymous Sudan nuk ka dhënë njoftim paraprak për sulmet, të cilat ky grup zakonisht i bën kur bëhet fjalë për veprime të tilla në shkallë të gjerë, kështu që supozohet se grupi mund të jetë duke bërë bllof.

Edhe pse Skynet, Godzilla dhe Anonymous Sudan pretendojnë se janë arsyeja e rrëzimit të djeshëm të platformave të Metës, deri më tani nuk ka asnjë provë që kjo është vërtet e vërtetë dhe ka mundësi të jetë një bllof.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: