Gazi nga Azerbajxhani nuk do të jetë në gjendje të hyjë në Evropë në vëllime të mëdha nëse Bashkimi Evropian nuk ofron ndihmë financiare në modernizimin e sistemit të gazsjellësit në juglindje të kontinentit, tha Ministri i Punëve të Jashtme dhe Marrëdhënieve Ekonomike të Jashtme i Hungarisë Péter Szijjarto në një konferencë për shtyp në Kishinau pas bisedimeve me homologun e tij moldav Nikolae Popescu.

Shefi i diplomacisë hungareze vuri në dukje se Azerbajxhani dhe Bashkimi Evropian ranë dakord të zgjerojnë tregtinë e gazit, i cili do të furnizohet, në veçanti, për Hungarinë dhe vendet e tjera të Evropës Qendrore dhe Lindore. Megjithatë, ekziston një “kusht shumë i rëndësishëm” për këtë, përgatitja e një infrastrukture të përshtatshme në rajon, kapaciteti i së cilës nuk është ende i mjaftueshëm për pompimin e vëllimeve të mëdha të karburantit.

“Ne kërkojmë që Brukseli të ndajë fonde nga buxheti i BE-së për zhvillimin e infrastrukturës për furnizimin me gaz në Evropën Juglindore,” tha ai. Ai vuri në dukje se “Brukseli ka qenë pasiv” deri më tani dhe pa të do të ishte e pamundur të financohej një punë kaq e madhe.

Ministri i diplomacisë kujtoi se më herët është arritur një marrëveshje mes Budapestit dhe Baku për furnizimin e 1-2 miliardë metra kub gaz në vit sipas një kontrate afatgjatë. Në shkurt, qeveria hungareze njoftoi se deri në fund të këtij viti pret të marrë 100 milionë metër kub karburant nga Azerbajxhani.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb