Të enjten, më 6 qershor, të ashtuquajturat Masa Tregtare Autonome (ATM) hynë në fuqi në BE, duke pezulluar për një vit të gjitha detyrimet e importit dhe kuotat për eksportet e Ukrainës në tregun evropian.

Kështu thuhet në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të Komisionit Evropian.

“Pezullimi i detyrimeve të importit dhe kuotave për eksportet ukrainase drejt Bashkimit Evropian janë shtyrë edhe për një vit, pas hyrjes në fuqi të rregullores së miratuar nga Këshilli më 13 maj. Në këtë mënyrë BE-ja po përmbush edhe një herë angazhimin e saj për të qëndruar pranë dhe për të mbështetur Ukrainën për aq kohë sa duhet. Këto të ashtuquajtura Masa Tregtare Autonome (ATM) janë një shtyllë e mbështetjes së BE-së për ekonominë e Ukrainës, duke siguruar akses në tregun e BE-së përballë agresionit të pamëshirshëm të Rusisë”, thuhet në deklaratë.

Siç u përmend, masat janë gjithashtu të ndërgjegjshme për shqetësimet e palëve të interesuara të BE-së dhe përmbajnë një mekanizëm mbrojtës të përforcuar dhe një frenim emergjent zbatohet për vezët, shpendët, sheqerin, tërshërën, misrin, drithërat dhe mjaltin.

ATM-të e reja do të jenë në fuqi deri më 5 qershor 2025.

“Kjo rinovim i mbështetjes së fortë ekonomike të BE-së për Ukrainën vjen në një moment kyç, pikërisht kur vendi përballet me një sulm të rinovuar ushtarak. Këto masa ATM nuk janë vetëm një gjest solidariteti dhe stabiliteti: ato janë një shpëtim ekonomik. Në të njëjtën kohë, ato tani përfshijnë masa mbrojtëse më të forta për sektorët e ndjeshëm bujqësor të BE-së, duke iu përgjigjur shqetësimeve legjitime të shprehura nga fermerët tanë dhe shtetet anëtare,” tha Zëvendës-Presidenti Ekzekutiv dhe Komisioneri për Tregtinë, Valdis Dombrovskis.

Ai vuri në dukje se mekanizma të tillë mbrojtës shtesë i lejojnë BE-së të mbajë një ekuilibër në tregtinë me Ukrainën, ndërsa vazhdon të punojë për gjetjen e zgjidhjeve afatgjata brenda Marrëveshjes së Asociimit BE-Ukrainë.

“Duke bërë këtë, mesazhi ynë është i qartë: e ardhmja e Ukrainës është në zemër të Bashkimit Evropian,” shtoi ai.

Më 13 maj, Këshilli i BE-së më në fund miratoi zgjatjen e Masave Tregtare Autonome (ATM) me Ukrainën, e cila pezullon zbatimin e detyrimeve doganore dhe kuotave për eksportet e Ukrainës në BE. Ato do të jenë në fuqi deri më 5 qershor 2025.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb