Një agjent francez modelimi dhe bashkëpunëtor i ngushtë i financierit të ndjerë amerikan të akuzuar për abuzime seksuale, Jeffrey Epstein, është gjetur i vdekur në qelinë e tij të burgut në Paris.

Jean-Luc Brunel u gjet i varur në qelinë e tij në burgun La Santé në orën 01:00 të së shtunës, thanë prokurorët për BBC.
76-vjeçari ishte mbajtur prej më shumë se një viti, pasi ishte i hetuar me dyshimin për përdhunim të të miturve dhe trafikim të të miturve për shfrytëzim seksual.
Brunel kishte mohuar çdo keqbërje.

Avokatët e Brunel thanë se ai ishte “dërrmuar” nga akuzat dhe fajësuan një “sistem media-gjyqësor”. Brunel bashkëthemeloi agjencinë franceze të modelimit Karin Models në 1977 dhe MC2 Model Management në SHBA me financim nga Epstein.
Brunel u ndalua në aeroportin Charles de Gaulle të Parisit në dhjetor 2020 teksa po përpiqej të hipte në një fluturim për në Senegal.

  • foto galeri
  • foto galeri

Arrestimi i tij ishte pjesë e një hetimi francez mbi akuzat për trafikim seksual dhe sulm seksual kundër Epstein, duke u fokusuar në krimet e mundshme të kryera kundër viktimave franceze dhe të dyshuarve që janë shtetas francezë.

Prokurorët e akuzuan Brunelin për përdhunim, sulm seksual dhe ngacmim seksual të shumë të miturve dhe të rriturve. Ata gjithashtu dyshuan se ai transportonte dhe strehonte vajza të reja ose gra të reja për Epstein.

Ashtu si Brunel, Epstein u gjet i vdekur në një burg të Nju Jorkut në vitin 2019 teksa priste gjyqin mbi akuzat se drejtonte një rrjet duke përdorur vajza të mitura për seks. Një ekspert mjekësor vendosi se vdekja e tij ishte vetëvrasje duke u varur.

Epstein ishte tashmë një shkelës seksual i dënuar, pasi u deklarua fajtor për akuzat e prostitucionit që përfshinin një të mitur në Florida në 2008.
Një shoqërues i shpeshtë i Epstein, Brunel u konsiderua kyç në hetimin francez për shfrytëzimin e dyshuar seksual të grave dhe vajzave nga financuesi dhe rrethi i tij.
Viktimat e supozuara të Brunel folën për zhgënjimin e tyre me lajmin e vdekjes së tij.

Ish-modelja holandeze Thysia Huisman, e cila ka thënë se Brunel e ka droguar dhe përdhunuar kur ajo ishte 18 vjeç, i tha BBC-së se ishte zhgënjyese që viktimat e supozuara të tij nuk do ta kishin kurrë ditën e tyre në gjykatë.

“Pas më shumë se dy vjet e gjysmë lufte për drejtësi, që kur raportova Brunel në shtator 2019, është një zhgënjim i madh që ai kurrë nuk do të përballet me një gjyqtar”, tha ajo.

Një nga akuzueset kryesore të Epstein, Virginia Giuffre, e cila ka pretenduar se ishte detyruar të bënte seks me Brunel, tha se vdekja e tij kishte përfunduar “një kapitull tjetër”.
Ajo shkroi në Twitter: “Jam e zhgënjyer që nuk munda ta përballoja atë në një gjyq përfundimtar për ta mbajtur atë përgjegjës, por e kënaqur që munda të dëshmoja personalisht vitin e kaluar për ta mbajtur në burg”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb