Ka 4 vjet në paraburgim, por i mohon akuzat ndaj tij. Sahmet Lushaj, 26-vjeçari shqiptar i mbrojtur nga avokati Cloé Irigoin Carricaburu, është paraqitur që nga e premtja e 24 majit para Gjykatës së Asamblesë së Girondës në Francë i akuzuar për vrasje, dhunë me armë dhe trafik droge.

Një cështje ku është i përfshirë edhe vëllai i tij më i vogël, Omari, i mbrojtur nga Gaessy Gros dhe dy të rinj të tjerë.

Sahmet Lushaj, ish futbollist i “Vllaznia” në Shqipëri akuzohet se ka goditur dy herë me thikë, një prej të cilave fatale, Avdyl Nuhiallarin, një kosovar 52-vjeçar. Ai nuk ka mundur të mbijetojë, pavarësisht ndërhyrjes së shpejtë të urgjencës.

Sipas hetimeve të policisë, më 20 maj 2020, Sahmet Lushaj dhe vëllai i tij Omar kanë shkuar për të mbledhur një borxh të njërit prej djemve të viktimës, pa lënë një takim. Ata kanë qenë të shoqëruar nga Mikea Trimi, gjithashtu shqiptar dhe i mbrojtur në seancë nga Antoine Tugas.

Janë paraqitur në shtëpinë e debitorit, i cili mungonte. Por është e pamundur të lahen hesapet në mungesë të personit të duhur.

Ishin anëtarët e familjes së tij që do të kishin rënë në kontakt, duke përfshirë edhe babain, i cili u thirr për përforcim.

Tonet u rritën dhe Sahmet Lushaj nxorri një thikë.  Vëllai i debitorit ka mbetur i plagosur me thikë në dorë, kunati në krah dhe gjoks.

Nëse Sahmet Lushaj e ka mohuar gjithmonë se është autor i goditjeve me thikë, ka dhënë disa versione për të shpjeguar pafajësinë e tij. Franca po dilte nga mbyllja dhe kufizimet e saj të udhëtimit.

Dy vëllezërit, të cilët jetonin me familje në Bayonne, pretendojnë se kanë ardhur në Gironde si turistë, për të parë të afërmit dhe se janë gjetur në Palmer Park.  Më i madhi fillimisht përshkroi se ishte sulmuar dhe se kishte mbrojtur vëllain e tij, përpara se të akuzonte njeriun e tretë, Mikea Trimi.

Hetuesit zunë shpejt në dorë të gjithë protagonistët. Nga njëra anë shqiptarët, nga ana tjetër kosovarët, të gjithë nga familje që kërkonin azil që u larguan nga vendet e tyre për arsye politike. Dhe sot është gjendja e tyre administrative ajo që i shqetëson.

“Kjo çështje i bëri njerëzit të flasin”.

Sahmet Lushajt iu refuzua azili. Omarit gjithashtu. “Unë mendoj se është për shkak të kësaj historie,” pëshpërit ai. “Ndihem keq për gjithçka që ka ndodhur. Më parë isha i sigurt se kisha letra dhe tani jeta ime është shkatërruar”, thërret ky baba i ri i një foshnjeje. “Për këtë aferë është folur, të gjithë në komunitetin shqiptar e dinë”.

Mikea Trimi me një buzëqeshje në fytyrë, duket më i interesuar për pjesëtarë të caktuar të publikut sesa për debatet. Ai jetonte në Cenon në kohën e ngjarjeve. Ai pranoi se shërbente si ndërmjetës mes vëllezërve Lushaj dhe Fatjon Nuhiallarit, djalit të viktimës. Ai duhej të dilte i lirë, por ndalohet për një rast tjetër, këtë herë të importit të drogës në një bandë të organizuar. Vendimi i gjykatës pritet më 5 qershor.

Nën akuzë edhe kosovari

Ai është edhe viktimë, sepse humbi babain në histori, edhe i akuzuar që kur u gjykua për trafik droge. i mbrojtur nga Mare Uldrif Astié dhe Sarah Keça, Fatjon Nuhiallari, 24 vjeç, ka vështirësi të gjejë vendin e tij në gjyq. Edhe në jetë. Ai thjesht dëshiron t’i japë fund drejtësisë.

Ai flet në fragmente. Zëri i tij zbehet. Ai duhet të mbajë një barrë të rëndë mbi supet e tij. Bëhet fjalë për një borxh droge që thuhet se është në origjinën e sherrit fatal.

Ai nuk ka mundur të shlyejë shumën, rreth 4500 euro, të kilogramit të kanabisit që i ishte besuar para se të vidhej nga bodrumi i ndërtesës së tij. Ai nuk po respekton kushtet e shqyrtimit të tij gjyqësor. “Nuk kisha energji për të shkuar në polici çdo javë”. Ai nuk kërkoi ndihmë për të kapërcyer traumën e tij.

“Tashmë është e vështirë të gjesh një mjek, kështu që një psikiatër…” Në bankën e të akuzuarve, ai u përjashtua nga familja e tij. Është ai përmes të cilit ndodhi tragjedia. “Nuk është se më fajësojnë mua për vdekjen e tij, unë jam”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb