Ish-ministri i Brendshëm i Polonisë, Mariusz Kaminski, i cili u arrestua dje dhe u la në paraburgim për shpërdorim detyre, ka nisur një grevë urie, siç tha sot në një deklaratë ish-zëdhënësi i tij.

“Po njoftoj se po e trajtoj bindjen time … si një akt hakmarrjeje politike,” tha Kaminski në një deklaratë të lexuar nga ish-zëdhënësi Blazet Pomposi në një konferencë shtypi jashtë zyrës së kryeministrit. “Si i burgosur politik kam filluar grevë urie që në ditën e parë të burgut”, tha ai.

Policia polake arrestoi dje në pallatin presidencial ish-ministrin e brendshëm dhe bashkëpunëtorin e tij Maciej Wojcik, duke ekzekutuar një urdhër gjykate për t’i çuar ata në burg, duke përshkallëzuar konfrontimin midis Presidentit Andrzej Duda dhe qeverisë së re të Donald Tusk.

Presidenti i krahut të djathtë Duda, një aleat i PiS, i kishte ftuar dy burrat në pallatin presidencial dje.

Kryeministri Tusk kishte akuzuar më parë presidentin Duda për pengim të drejtësisë pasi dy deputetët e Ligjit dhe Drejtësisë (PiS) u shfaqën në pallatin presidencial.

Pas ardhjes në pushtet në tetor, Tusk, një ish-zyrtar i BE-së, u zotua të ndryshojë politikat e paraardhësve të tij, partisë nacionaliste Ligj dhe Drejtësi (PiS), të cilët u përballën me akuza për përmbysje të regjimit demokratik gjatë sundimit të tyre tetë-vjeçar.

Në dhjetor, drejtësia polake dënoi Mariusz Kaminski dhe Maciej Wojcik me dy vjet burg për tejkalim të kompetencave të tyre në një çështje që daton që nga viti 2007. Atëherë kreu i zyrës kundër korrupsionit, Kaminski kishte urdhëruar një hetim që u konsiderua i paligjshëm kundër një anëtari të koalicioni qeverisës. Ai kishte qenë gjithashtu koordinator i shërbimeve sekrete, ndërsa në sytë e kritikëve të tij mishëronte tendencat autoritare brenda partisë nacionaliste PiS.

Dy të dënuarit nuk kanë pranuar të njohin vendimin e gjykatës.

Pasditen e së hënës, një gjykatë lëshoi ​​një urdhër arresti ndaj dy politikanëve. Ata pretendojnë pafajësinë e tyre, duke përmendur faljen e Presidentit Duda në vitin 2015, e cila u kundërshtua nga Gjykata e Lartë.

Dje pasdite, Kaminski dhe Wojcik dolën në oborrin e pallatit presidencial për një deklaratë të shkurtër për shtypin. “Nuk fshihemi, jemi këtu me presidentin. Ne e dimë se forcat e policisë kanë ardhur për të na arrestuar,” u tha Kaminski gazetarëve, duke shtuar: “Nëse përfundojmë në burg, ne do të jemi të burgosur politikë.”

Ministri i ri i Brendshëm Marcin Kierwiński komentoi se “të gjithë janë të barabartë përpara ligjit”.

Qindra mbështetës të partisë PiS u mblodhën dje jashtë pallatit presidencial për të protestuar, duke brohoritur “Turp” dhe “Liri për të burgosurit politikë”. Një zëdhënës i PiS i quajti arrestimet “rrëmbime” dhe “shkelje të rregullave demokratike”.

Partia nacionaliste Ligj dhe Drejtësi (PiS), e cila ka qeverisur Poloninë që nga viti 2015, nuk arriti të sigurojë një shumicë parlamentare në zgjedhjet e tetorit, kur një aleancë e partive pro-evropiane e udhëhequr nga ish-presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk mori pushtetin, duke synuar t’i japë fund konfrontimit shumëvjeçar midis Varshavës dhe Brukselit.

Dy ish-zyrtarët nuk janë të burgosur politikë dhe çdo i burgosur ka të drejtë të refuzojë të ushqehet dhe hidratohet nëse dëshiron, ka qenë reagimi i sotëm i zv/ministres së Drejtësisë Maria Eihart.

Një grup deputetësh të PiS, duke përfshirë liderin e partisë Jaroslaw Kaczynski, u mblodhën gjatë natës jashtë burgut të tij në distriktin Grozów të Varshavës, me Kaczynski që i quajti dy të burgosurit “të burgosur politikë” dhe kërkoi, të mos futeshin në burg.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb