Robert Hanssen, një ish-agjent i FBI-së 79 vjeç, i cili pranoi se kishte spiunuar për Moskën, është gjetur i vdekur në burg.

Ai u zbulua pa shenja jete në një strukturë të sigurisë maksimale në Florence, Kolorado, të hënën në mëngjes.

Hanssen, i dënuar në vitin 2002 me burgim të përjetshëm për spiunazh, kishte marrë më shumë se 1.4 milionë dollarë në para, diamante dhe para të paguara në llogaritë ruse.

Ai jetonte në atë kohë në një shtëpi modeste me katër dhoma gjumi në periferi të Virxhinias me gruan dhe gjashtë fëmijët e tij.

Hanssen u bë oficer i FBI-së më 12 janar 1976, por tani njihet si spiuni më i dëmshëm në historinë e byrosë.

Për shkak të rolit të tij kundërzbulues, ai kishte akses në informacione të klasifikuara dhe në vitin 1985 filloi aktivitetin e tij kriminal, duke dërguar informacion në Rusi dhe ish-Bashkimin Sovjetik.

Ai përdorte pseudonimin “Ramon Garcia” kur korrespondonte me ta.
Sipas faqes së internetit të FBI-së, ai “komprometoi burime të shumta njerëzore, teknika kundërzbulimi, hetime, dhjetëra dokumente të klasifikuara të qeverisë amerikane dhe operacione teknike me rëndësi dhe vlerë të jashtëzakonshme”.

Ndërsa kishte disa dyshime rreth aktiviteteve të tij të pazakonta herë pas here, ai nuk u kap me vite.

Pasi spiuni Aldrich Hazen Ames u arrestua nga FBI në 1994, byroja kuptoi se informacioni i klasifikuar ende po dilte, gjë që nxiti hetimin ndaj Hanssen.

Ai ishte planifikuar të tërhiqej së shpejti, kështu që FBI veproi shpejt në një përpjekje për ta kapur.
“Ajo që ne donim të bënim ishte të merrnim prova të mjaftueshme për ta dënuar atë dhe qëllimi përfundimtar ishte ta kapnim në flagrancë”, tha Debra Evans Smith, ish-zëvendës ndihmës drejtoreshë e Divizionit të Kundërzbulimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb