Konflikti i vazhdueshëm në Gaza po hedh hije të gjata mbi Jemenin, duke ndërlikuar një situatë tashmë të ndërlikuar, tha i dërguari i posaçëm i OKB-së për Jemenin, Hans Grundberg.

Grundberg informoi Këshillin e Sigurimit të OKB-së për “përparimin e qëndrueshëm” në përpjekjet e ndërmjetësimit në Jemen, të ndërprera nga kriza e fundit e Gazës dhe përshkallëzimi i aktiviteteve ushtarake në Detin e Kuq.

“Për aq sa jam përpjekur të izoloj procesin e paqes nga dinamikat më të gjera rajonale, realiteti është se përpjekjet e ndërmjetësimit në Jemen nuk mund të rrethohen mjeshtërisht,” tha ai, duke theksuar ndërlidhjen e ngjarjeve rajonale dhe ndikimin e tyre në Jemen.

Pavarësisht këtyre sfidave, Grundberg vuri në dukje se “përpjekjet për të zgjidhur krizën në Jemen do të vazhdojnë pa marrë parasysh çfarë”, kur është jetike të ruhet hapësira politike dhe të mbahen të hapura kanalet e komunikimit.

Jemeni është përfshirë në një luftë civile që nga fundi i vitit 2014, kur grupi Houthi sulmoi disa qytete veriore dhe detyroi qeverinë e Jemenit të largohej nga kryeqyteti Sanaa.

Konflikti ka rezultuar në shpërngulje të gjerë, mungesa ushqimore dhe mjekësore dhe një shpërthim kolere, duke bërë që OKB-ja të etiketojë situatën si krizën më të keqe humanitare në botë, me miliona civilë që kanë nevojë urgjente për ndihmë.

Konflikti i fundit i Gazës ka përkeqësuar më tej gjendjen e Jemenit, duke shtuar shtresa kompleksiteti në dhunën e vazhdueshme dhe paqëndrueshmërinë politike, tha zyrtari i OKB-së.

Grundberg shprehu shqetësimin për “zhvillimet shqetësuese” brenda Jemenit dhe një “ndjenjë parandjenje” në rritje. Ai bëri thirrje për një de-përshkallëzimin rajonal dhe u kërkoi palëve jemenase të shmangin “oportunizmin ushtarak”, në vend të kësaj të fokusohen në ruajtjen e përparimit drejt paqes.

Grundberg bëri thirrje për një zgjidhje paqësore që do t’u ofronte jemenasve një të ardhme më të mirë.

Sipas të dhënave të OKB-së, në vitin 2024, mbi 18.2 milionë njerëz, më shumë se gjysma e popullsisë së Jemenit do të kenë nevojë për ndihmë humanitare dhe shërbime mbrojtëse, mes tyre mbi 11 milionë janë fëmijë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb