Kanye West pretendon se dikur “kapi” ish-bashkëshorten , Kim Kardashian, me lojtarin e NBA Chris Paul.

Me anë të një postimi në Twitter, West, llogaria e të cilit është pezulluar për shkak të gjuhës antisemitike, shkroi se donte të tregonte të vërtetat para se të largohej nga ky aplikacion.

“Para se të largohem nga këtu, dua tw tregoj. E  kapa këtë djalë me të. Natën e mirë”, pohoi fituesi i Grammy, 45 vjeç.

Tweet-i i West përfshinte një foto të Paul, i cili është i martuar me Jada Crawley që nga viti 2011. Dyshja kanë djalin Christopher, 13 vjeç dhe vajzën Camryn, 10 vjeç.

Kardashian, nga ana e saj, u martua me West në 2014 dhe paraqiti kërkesë për divorc nga krijuesi i “Yeezy” në shkurt 2021, transmeton PageSix.
Ylli 42 vjeç, u shpall ligjërisht beqare në mars të vitit të ardhshëm dhe divorci i ish-çiftit u zgjidh të hënën që lamë pas (28 nëntor).

Ndërkohë, Kim dhe Paul, 37 vjeç, nuk kanë reaguar ende ndaj pretendimeve të West.

West ka akuzuar ish-gruan e tij për pabesi me Drake dhe Meek Mill në postimet e mëparshme në Twitter, ky i fundit mohoi akuzat në korrik 2020. West më vonë kërkoi falje.

Pretendimi i fundit i reperit për Paul vjen pasi ai i tha Alex Jones në një intervistë “Infowars” se atij “i pëlqen Hitleri” dhe sheh “gjëra të mira” për nazistët.
“Çdo qenie njerëzore ka diçka me vlerë që ata sollën në tryezë, veçanërisht Hitleri”, tha West për diktatorin e ndjerë gjenocidal përgjegjës për Holokaustin.

Para pezullimit të tij në Twitter, reperi “Stronger” gjithashtu ndau mbështetjen e tij për Balenciaga në mes të skandalit të shtëpisë së modës mbi një fushatë me fëmijë.
Elon Musk, i cili bleu platformën në prill, konfirmoi ndalimin e West nga aplikacioni, duke shkruar: “Unë u përpoqa për më të mirën. Pavarësisht kësaj, ai përsëri shkeli rregullin tonë kundër nxitjes së dhunës”.

Llogaria e West, si dhe Instagrami i tij, u çaktivizuan përkohësisht në tetor për shkak të postimeve antisemite në Twitter.

Jamie Lee Curtis, John Legend dhe shumë të famshëm dënuan sjelljen e West në atë kohë, me shumë kompani që ndërprenë lidhjet me producentin e diskografisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb