Forcat turke të sigurisë “neutralizuan” një terrorist të kërkuar në provincën juglindore Diyarbakır, tha sot ministri i Brendshëm i vendit, Ali Yerlikaya, transmeton Anadolu.

Yerlikaya tha në X se një terrorist në kategorinë gri të listës së personave të kërkuar të Türkiyes ishte në shënjestër gjatë operacionit “Bozdogan-40” në rrethin Lice të provincës.

Mehmet Yıldırım, me emrin e koduar Sofi, u identifikua si një nga autorët e gjashtë sulmeve të veçanta që vranë tetë oficerë sigurie dhe 15 civilë, si dhe plagosën tetë oficerë sigurie dhe 10 civilë, tha ministri.

Ai shtoi se një toger i xhandarmërisë u plagos gjatë operacionit, por që tani është në gjendje të mirë.

Yerlikaya përgëzoi oficerët e inteligjencës turke, xhandarmërinë dhe rojet e sigurisë që kryen operacionin, duke thënë: “Operacioni ynë kundër terroristëve dhe bashkëpunimeve të tyre do të vazhdojë pandërprerë”.

Autoritetet turke përdorin termin “neutralizim” për të nënkuptuar se terroristët në fjalë janë dorëzuar, vrarë ose janë kapur. Në fushatën e saj terroriste gati 40-vjeçare kundër Türkiyes, PKK-ja e listuar si organizatë terroriste nga Türkiye, SHBA-ja dhe BE-ja ka qenë përgjegjëse për vdekjen e më shumë se 40.000 njerëzve, duke përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: