Afrikanët dhe joukrainasit që ikin nga sulmi i Rusisë ndaj vendit duhet të ndihmohen në mënyrë të barabartë, tha të mërkurën ministri i jashtëm i Ukrainës.

“Afrikanët që kërkojnë evakuim janë miqtë tanë dhe duhet të kenë mundësi të barabarta për t’u kthyer në vendet e tyre të sigurta”, shkroi Dmytro Kuleba në Twitter të mërkurën.

“Qeveria e Ukrainës nuk kursen asnjë përpjekje për të zgjidhur problemin,” shkroi Kuleba.

Është hera e parë që qeveria e Ukrainës e pranon krizën në kufi. Jo-ukranianët, veçanërisht nga Afrika, i janë nënshtruar racizmit ndërsa janë përpjekur të largohen.
Njerëzit që përpiqeshin të largoheshin nga Ukraina për në vendet e tyre të origjinës i thanë CNN se ishin të veçuar dhe iu mohua transporti jashtë vendit nga zyrtarët në kufi. Disa dyshohet se janë rrahur në sulme raciste.

Një studente nigeriane e mjekësisë, Rachel Onyegbule, i tha CNN se ajo dhe të huajt e tjerë u urdhëruan të dilnin nga autobusi publik i transitit në një pikë kontrolli midis kufirit ukrainas dhe polak, duke shtuar se më pas ai u largua me vetëm shtetas ukrainas në bord.

Saakshi Ijantkar, një studente e vitit të katërt të mjekësisë nga India, ndau gjithashtu vuajtjet e saj me CNN. Ajo tha se ishte dëshmitare e dhunës nga rojet ndaj studentëve që prisnin në anën ukrainase të kufirit Shehyni-Medyka.

CNN kontaktoi ushtrinë ukrainase në dritën e pretendimeve për dhunë, por nuk pati asnjë informacion.
Në një deklaratë për CNN, Human Rights Watch tha: “Është e domosdoshme që autoritetet ukrainase të lëshojnë udhëzime të qarta kristal për të gjitha pikat kufitare që të huajt nuk duhet të veçohen dhe të pengohen në përpjekjet e tyre për të kërkuar siguri të barabartë përtej kufirit. Të gjithë civilët që largohen nga vendi duhet të trajtohen në mënyrë njerëzore nga autoritetet.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb