Koreja e Veriut duket se po ndërton një mur në disa vende pranë kufirit të saj me Korenë e Jugut.

Kjo është zbuluar nga imazhet e reja satelitore të publikuara nga BBC, ku tregohet se hapësira brenda Zonës së Çmilitarizuar (DMZ) është pastruar, gjë që ekspertët thonë se mund të jetë një shkelje e armëpushimit të gjatë me Korenë e Jugut.

DMZ është një zonë neutrale e gjerë 4 km midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut. Ajo është e ndarë në dysh, me secilën anë të kontrolluar nga kombet përkatëse.

Ky aktivitet i fundit i Koresë së Veriut është një veprim “i pazakontë”, sipas ekspertëve, dhe vjen në një kohë të tensioneve në rritje midis dy vendeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: