Një vit pas ndarjes nga jeta është përkujtuar nga miqtë dhe familja, poeti, arkeologu, studiuesi, historiani e politikani, Moikom Zeqo. Një libër ditar i kohëve të tij në spital, shërbeu si shkas i rrëfimeve për të.

Ai mblodhi të majtë e djathtë, siç bënte në të gjallë, duke rikujtuar natyrën e tij idealiste e të pakompromis.

Si një prej emrave që nxiti reformimin e Partisë së Punës në Parti Socialiste, ai kujtohet si njeriu frymëzues që megjithatë mbeti në hije. I veçantë dhe i qetë, i thjeshtë me këdo, ai ngjante i pavdekshëm.

Në të gjallë, pos studimeve e librave, familja ishte pika e tij e fortë, duke lënë pas një vazhdimësi të denjë. Përkujtimi për Moikom Zeqon u mbajt në Qendrën e Solidaritetit të Fundjavës Ndryshe, që i dorëzoi të birit një certifikatë mirënjohjeje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: