Një autobus që transportonte ushtarë ra në një grykë të thellë në rajonin e largët Ladakh të Indisë të premten, duke vrarë të paktën shtatë dhe duke plagosur 19 të tjerë, thanë zyrtarët.

Autobusi u rrëzua nga një rrugë malore dhe u rrokullis 25 metra thellë në luginën e Nubras, tha policia.

Ushtarët e plagosur u dërguan në një spital ushtarak në qytetin verior të Chandigarh, tha ushtria.

Autoritetet po hetojnë nëse aksidenti u shkaktua nga një defekt mekanik apo nga pakujdesia e shoferit.

Aksidenti ndodhi pranë një zone ku takohen kufijtë e Indisë, Pakistanit dhe Kinës, në atë që ekspertët strategjikë e quajnë kryqëzimi i vetëm në botë me armë bërthamore me tre drejtime.

India ka rrugët më vdekjeprurëse në botë, me qindra mijëra njerëz të vrarë dhe të plagosur çdo vit. Shumica e aksidenteve fajësohen për drejtimin e pakujdesshëm, rrugët e mirëmbajtura keq dhe automjetet e vjetruara.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb