Një grua është gjetur e vdekur brenda barkut të një gjarpri pasi ai e gëlltiti të gjithë, tha një zyrtar lokal, duke shënuar të paktën personin e pestë që përpihet nga një piton në vend që nga viti 2017.

Një grua e zhdukur u gjet në barkun e një pitoni pasi vendasit i prenë trupin.

Farida, 45 vjeç, u zhduk mbrëmjen e së enjtes. Trupi i saj u zbulua brenda pitonit me rrjetë nga bashkëshorti i saj dhe banorët e fshatit Kalempang në provincën Sulawesi Jugor, tha një zyrtar lokal.

Kërkimi për nënën e zhdukur të katër fëmijëve filloi pasi ajo nuk u kthye në shtëpi të enjten mbrëma, tha kryetari i fshatit Suardi Rosi.

Burri “i gjeti sendet e saj… gjë që e bëri atë të dyshonte. Fshatarët më pas kontrolluan zonën. Ata panë shpejt një piton me bark të madh,” tha Suardi.

“Ata ranë dakord t’i hapnin stomakun pitonit. Sapo e bënë, koka e Faridës u dallua menjëherë”.

Gruaja e zhdukur u gjet e veshur plotësisht brenda gjarprit, i cili u raportua të ishte të paktën 16 metra i gjatë.

Bashkëshorti i saj, i identifikuar si Noni, shprehu keqardhjen që e la gruan të dilte vetë. “Po të kisha qenë me të atë ditë, gjarpri nuk do të kishte guxuar ta prekte”, tha ai.

“Më vjen keq për vuajtjet që kaloi. Më vjen keq për familjen tonë,” tha ai.

Incidente të tilla janë tepër të rralla, por jo të padëgjuara në Indonezi.

Vitin e kaluar, banorët e rrethit Tinanggea të Sulawezit juglindor vranë një piton 26 metra të gjatë , i cili u gjet duke mbytur dhe ngrënë një fermer vendas.

Në vitin 2018, një grua 54-vjeçare u gjet e vdekur brenda një gjarpri 23 metra të gjatë në qytetin Muna të Sulawezit juglindor.

Vitin e kaluar, një fermer në Sulawesi Perëndimor u zhduk dhe më vonë u gjet duke u ngrënë i gjallë nga një piton 13 metra të gjatë në një plantacion me vaj palme.

Pitoni me rrjetë konsiderohet gjarpëri më i gjatë në botë dhe është vendas në Indonezi, Filipine, Indi dhe Borneo. Pitoni më i gjatë me rrjetë i zbuluar ndonjëherë ishte 32 metra i gjatë dhe peshonte 350 kg, sipas Reptiles Magazine.

Dieta e tij natyrale është kryesisht brejtësit, por gjarpërinjtë më të mëdhenj dihet se ushqehen me derra, arinj etj.

Ligji federal ndalon importimin e pitonëve me rrjetë në Shtetet e Bashkuara, përveç me një leje për qëllime zoologjike, edukative, mjekësore dhe shkencore.

Disa entuziastë të zvarranikëve mund t’i rritin ato si kafshë shtëpiake, por ata kërkojnë shumë hapësirë ​​për shkak të madhësisë së tyre dhe duhet të kujdesen vetëm nga mbajtës të përkushtuar dhe të përgatitur, sipas Reptile Supply.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: