Të paktën dhjetë persona kanë humbur jetën pasi u goditën nga valët teksa meditonin në një plazh në Indonezinë lindore.

Gazeta “Straits Times” raporton se një grup prej 23 personash kishin dalë pas mesnate për të praktikuar joga dhe medituar në plazhin Payangan në provincën indoneziane Java Lindore.

Shefi i policisë në rajon, Hery Purnomo, tha se valët e përfshinë grupin ndërsa praktikonte meditimin.

Ai tha se ekipet e shpëtimit kishin nxjerrë trupat e dhjetë të vdekurve dhe kishin shpëtuar 12 persona nga uji dhe ishin ende në kërkim të një 40-vjeçari.

“Nuk kemi zbuluar ende qëllimin dhe ritualin për shkak të cilit grupi u mblodh në plazh. Hetimet për detajet e aksidentit janë duke u zhvilluar”, tha Purnomo.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb