Rusia përgatit të miturit ukrainas nga territoret e pushtuara për shërbimin ushtarak. Kështu shkruan Instituti për Studimin e Luftës (ISW).

Analistët nga qendra kërkimore amerikane thonë se më shumë se 2,500 adoleshentë ukrainas të moshës 13 deri në 17 vjeç nga rajonet e pushtuara të Donetsk, Lugansk, Kherson dhe Zaporizhzhia do t’i nënshtrohen stërvitjes ushtarake në kampin “Voin” (Luftëtar) në rajonin rus të Volgograd.

Sipas grupit të ekspertëve, ky trajnim ushtarak synon të “rusifikojë” adoleshentët ukrainas, t’i izolojë ata nga identiteti i tyre dhe t’i përgatisë për luftë nëse në të ardhmen u kërkohet të luftojnë në ushtrinë ruse. “ISW shpesh vuri re se autoritetet ruse deportojnë fëmijët ukrainas duke përdorur metoda të ndryshme … për t’i detyruar ata të marrin pjesë në këto programe trajnimi ushtarak,” thuhet në raport. Rusia operon gjithashtu kampin e stërvitjes ushtarake “Avangard”, gjithashtu në rajonin e Volgogradit.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb