Vullkani në Ishujt Kanarie të Spanjës ka krijuar dy çarje të tjera, pasi aktiviteti i tij është intensifikuar.

Vullkani Cumbre Vieja ishte shumë më agresiv, pothuajse dy javë pasi shpërtheu në ishullin La Palma, tha Miguel ngel Morcuende, drejtori teknik i departamentit të reagimit ndaj vullkanit të Ishujve Kanarie.

Gjatë natës, shkencëtarët regjistruan tetë tërmete të rinj deri në 3.5 ballë. Shpërthimi  çliroi gaz dhe hi deri në 6,000 metra në ajër.

Kune

Evakuimi i menjëhershëm i më shumë se 6,000 njerëzve që nga shpërthimi i 19 shtatorit ndihmoi në parandalimin e viktimave. Një zonë e re e lavës së ngurtësuar ku shkëmbi i shkrirë po rrjedh në det shtrihet në më shumë se 20 ha (50 hektarë).

Vullkani deri tani ka lëshuar rreth 80 metra kub shkëmb të shkrirë, vlerësojnë shkencëtarët – më shumë se dyfishi i sasisë në shpërthimin e fundit të ishullit në 1971. Llava deri më tani ka shkatërruar ose shkatërruar pjesërisht më shumë se 1.000 ndërtesa, duke përfshirë shtëpitë dhe infrastrukturën bujqësore, dhe ka varrosur rreth 709 ha në arkipelagun spanjoll jashtë Afrikës veriperëndimore.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb