Sylvinho, trajneri i Kombëtares, në intervistën e tij për “News24”, për emisionin “Sport News” të moderuar nga Trevisa Tufa, analizoi në detaje të tre përballjet në “Euro2024”. Tekniku kuqezi nuk i beson krizës së Italisë, nuk mendon as se Kroacia është në fund të ciklit të tyre, ndërsa Spanjën e konsideruan një ekip të çmendur:

I marrim me radhë, më 15 qershor, debutoni kundër Italisë, kampionëve në fuqi, çfarë ndjesie të jep?

Është një debutim i fortë, Italia është një skuadër e fortë, me lojtarë të fortë, me një trajner të fortë, kanë dhe një fanellë shumë të rëndë. Unë jam absolutisht i bindur, nuk kam folur me lojtarët, por jam i bindur që ata janë të lumtur për këtë ndeshje. Do të jetë një ndeshje e bukur, në një fushë shumë të bukur. Po është e vështirë, duhet të përgatitemi shumë mirë

Mund të ishte miku juaj, Mancini, mund të ishte dhe më speciale si sfidë, ke folur më të pas shortit, do i kërkoni ndonjë mendim, apo ke frikë se të mos keq informon…

Do të ishte akoma më e vështirë për të luajtur. Bota e një trajneri, të paktën bota ime, nuk është se kemi 10, 15, 20 miq në të gjithë botën, por kemi një raport më të mirë me 2, 3, 4 miq. Po, një prej tyre është edhe Mancini. Më mori në Itali në 2014 tek Inter, mësova shumë me të. Ne nuk i miksojmë gjërat. Ai sigurisht është një mik, është një italian, ka fituar Evropianin me Italinë, e njeh skuadrën në detaje, njeh lojtarët, por jo nuk flasim për kështu gjërash, me të flas për gjëra të tjera të jetës.

Sa e njihni Italinë, këtë ekip, Duka e kishte tmerr nuk e donte në short, është realisht kaq i fortë ky ekip?

Po, skuadra është e fortë. Mbase presidenti nuk e donte Italinë, se dëshironte Gjermaninë. Ata janë mësuar të luajnë në këto nivele, të ecnin përpara, me lojtarë të fortë fizikisht, teknikisht dhe taktikisht, po janë një skuadër e fortë.

Sa shanse kemi për t’i marrë qoftë dhe një pikë, nuk e kemi bërë kurrë në të kaluarën?

Varet nga ne. Duhet të përgatitemi shumë mirë për këtë debutim të vështirë. Gjeja më e bukur në botë, në profesionin tonë, janë ato 90 minuta. Në ato 90 minuta mund të ndodhë gjithçka. Ne duhet të përgatitemi mirë. Është e vërtetë, ata janë të fortë, por të shohim, të përgatitemi mirë, por pjesa më e bukur janë ato 90 minuta aty.

Nga Berisha te Gjimshiti, Hysaj, Ismajli, Asllani, Ramadani, Bajrami, të gjithë në Serie A, sa na favorizon ky detaj…

Ata e njohin shumë mirë futbollin italian dhe futbollistët, por edhe ne e njohim pasi futbolli italian shikohet në të gjithën botën. Është bukur gjithsesi që këta lojtarë luajnë në Itali dhe do të luajnë kundër kësaj skuadre. Më kujtohet kur shumë brazilianë luanin në Itali dhe ishte Botërori i 1982-it, unë isha fëmijë atëherë, por mbaj mend Zikon, Sokrates, Falkao e të tjerë. Për ata ishte diçka speciale të luanin kundër Italisë, kështu që edhe për futbollistët shqiptarë do të jetë një sfidë akoma më e bukur.

I besoni krizës së Italisë, duket sikur janë në momentin e tyre më të vështirë…

Nuk i besoj për asgjë. Italia, Brazili, Argjentina, Gjermania nuk kanë krizë, janë të fortë gjithnjë. Pastaj Evropiani është pas 6 muajsh dhe nuk mund të bësh parashikime, por do ta them, Italia është e fortë.

Më 19 qershor luajmë kundër Kroacisë, a është kjo sfida ku Shqipëria mund të bëjë rezultat, nuk jemi përballur kurrë më parë, por është një derbi ballkanas…

Është një ndeshje e vështirë ashtu si e para, Kroacia ka futbollistë shumë të fortë, janë mësuar të luajnë në Evropian dhe Botëror, ku shkuan edhe në finale në vitin 2018. Kam pasur dy futbollistë tek Interi, Marcelo Brozovic dhe Mateo Kovacic, që janë shumë të fortë. Por edhe të tjerët janë të një niveli të lartë, kështu që për mua është një skuadër tepër e fortë. Gjithsesi, ne do të provojmë, edhe pse e vështirë, ashtu si e para.

As Kroacia nuk vjen në kushte perfekte, duket një ekip në fundin e një cikli…

E dëgjoj këtë prej 6 vjetësh, por ndërkohë ata janë prapë të fortë, nuk i dihet kurrë. Pastaj është një gjë e bukur në një event të tillë, gjithçka luhet në 30 ditë, kështu që futbollistët japin më të mirën në fushë. Nuk është një kampionat që zgjat 8 muaj dhe ti mund të mendosh të rikuperosh, madje as Champions League nuk është ashtu sepse ke grupet dhe dy ndeshje në fazën me eliminim direkt. Në Evropian në 30 ditë është jetë gjithçka. Kjo e bën Evropianin edhe më të bukur, nuk mund të thuash jam i lodhur, nuk jam në formë sot, aty të gjithë japin maksimumin. Unë jam 49 vjeç dhe nëse do më jepej shansi, do të stërvitesha fort dhe do të jepja gjithçka në fushë.

A është kjo sfida më e rëndësishme e këtij grupi, është ndeshja dytë…

Jo, të tria sfidat janë njësoj, edhe pikët janë njësoj. Nëse duhet të bëjmë diçka, duhet të tentojmë të marrim pikë në të gjitha ndeshjet. Është e vështirë, sfida të forta, nuk mund t’i ndaj. Nuk arrij të gjej diçka që ta quaj njërën pak më ndryshe, të gjitha janë të vështira.

Në fund e mbyllim me Spanjën, kemi histori dhe statistika shumë negative me ta, kemi pësuar dhe humbje 9-0, kemi ndonjë shans këtu?

Shikoni, kjo është sfida e fundit e grupit. Spanja që kur fitoi Botërorin e 2010-ës me gol të Iniestës për mua është një skuadër e çmendur. Ata e kanë mbajtur ritmin, çdo kush që përballet me Spanjën e di se sa e vështirë dhe e fortë është, jo vetëm në mbajtjen e topit, por edhe me futbollistë të nivelit të lartë teknik që luajnë futboll të bukur, kështu që do të jetë tepër e fortë. Për mua sigurisht që është speciale sepse kam jetuar 8 vjet në Spanjë, ku 5 ishin në Barcelonë. Di të them që ata janë të fortë.

Në Spanjë ju njohin të gjithë, keni fituar Champions me Barcelonën, po ju e njihni Spanjën, ka ndonjë pikë të dobët?

E njohim Spanjën, po bëjnë mirë aktualisht, ashtu si para disa vitesh kur ishte në kulm. Pika të dobëta të gjithë skuadrat kanë, por janë shumë të fortë gjithsesi. Më duhet t’i studioj, janë edhe 6 muaj, do të shoh se çmund të bëjmë për t’ia dalë mbanë. Por ne duhet të përgatisim 3 ndeshje, të gjitha të ndryshme, fizikisht, taktikisht dhe teknikisht. Duhet të shfrytëzojmë Evropianin me përgjegjësi, por sipas meje, duhet të rritemi, të shkojmë përpara. Kështu që këto 6 muaj do ta shohim Evropianin si një mundësi për t’u rritur, ndryshe nga ata që nuk janë brenda Kombëtares.

Sa shanse i jep Shqipërisë, sa shanse kemi për të kaluar këtë grup “ferri”?

Varet se sa pikë do të marrim, sa të fortë jemi në fushë, në 90 minuta mund të ndodhë gjithçka. Për ne, gjëja e mirë dhe e bukur është se të gjithë e ëndërrojmë. Bëmë një rrugëtim të rëndësishëm, por tani duhet ta shfrytëzojmë këtë mundësi, të punojmë fort dhe në fund të shohim. Ne duhet të provojmë edhe shanset më minimale dhe kështu mundemi të shkojmë përpara. Do të jemi aty dhe do të tentojmë me mundësitë tona.

VIJON…

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb