Një gjykatë irakiane dënoi me vdekje pesë tregtarë droge, duke përfshirë tre të huaj.

“Gjykata Qendrore Penale nxorri një vendim për ekzekutimin e pesë tregtarëve të drogës që u dënuan për trafikimin e pilulave narkotike Captagon”, thuhet në një deklaratë të zyrës për media të Këshillit të Lartë Gjyqësor, pa specifikuar kombësinë e tre të huajve.

Deklarata shtoi se të dënuarit po transportonin drogë nga provinca qendrore e Najaf-it në provincën jugore të Muthanna-s përpara se t’i kontrabandonin ato në vendet fqinje.

Ndërkohë, Drejtoria e Çështjeve Narkotike të Ministrisë së Brendshme tha në një deklaratë të veçantë se forcat kundër narkotikëve sekuestruan 80 kg pilula narkotike Captagon në provincën perëndimore të Irakut, Anbar.

Droga narkotike u gjet e groposur nën tokë pas një hetimi që përfshin katër shpërndarës droge të cilët u arrestuan nga forcat anti-narkotike në provincë, shtohet në deklaratë.

Kaosi dhe konfliktet që kanë përfshirë vendin që nga pushtimi i SHBA-së në 2003, kanë penguar qeveritë e njëpasnjëshme irakiane të trajtojnë në mënyrë efektive kërcënimin e drogës.

Në maj 2023, kryeministri irakian Mohammed Shia’ al-Sudani nënvizoi rëndësinë e zhvillimit të “një lufte kundër drogës”, duke thënë se tregtia e drogës mbetet një nga mënyrat kryesore të financimit të terrorizmit dhe qarkullimi i drogës lulëzon nën hijen e terrorizmit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb