Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian ka minimizuar rëndësinë e sulmit me dron të së premtes, duke thënë se ai ishte i vogël në shkallë dhe përfshinte pajisje primitive.

Pretendimet se shpërthimet mbi qytetin iranian Isfahan, i cili mban një bazë të madhe ajrore, ishin një sulm hakmarrës nga Izraeli, “nuk janë të sakta”, tha Amirabdollahian në një intervistë me NBC News.

“Ajo që ndodhi mbrëmë nuk ishte një goditje,” këmbënguli ai, duke shtuar se sulmi përfshinte vetëm dy ose tre drone të vegjël, të cilët “ishin më shumë si lodra me të cilat luajnë fëmijët tanë, jo drone”.

Dronet “u ngritën nga brenda Iranit, fluturuan për njëqind metra dhe më pas u goditën nga mbrojtja jonë ajrore”, shtoi ministri.

Izraeli, i cili zakonisht nuk konfirmon dhe as mohon operacionet në tokë të huaj, nuk pranoi të komentojë nëse ishte i përfshirë në sulmin në Isfahan.

Sipas ministrit të jashtëm iranian, Teherani nuk po planifikon ndonjë veprim të mëtejshëm kundër Izraelit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb