Nënkryetari i Iranit Es’haq Jahangiri tha se industritë iraniane të naftës, gazit dhe petrokimisë kanë neutralizuar  sanksionet e SHBA-së, dhe se Ministria e Jashtme e Iranit mund të rrisë eksportin e naftës dhe produkteve të saj.

Duke folur në periferi të Ekspozitës Ndërkombëtare të 25-të të Naftës, Gazit, Rafinimit dhe Petrokimisë (22-25 Janar), Jahangiri tha se epidemia e koronavirusit i ka mbajtur njerëzit larg ekspozitave.

Ai deklaroi se ata që mendojnë për të ardhmen e zhvillimit dhe progresit të Iranit duhet ta shohin këtë ekspozitë.

Pas vendosjes së sanksioneve, Irani humbi 100 miliardë dollarë nga të ardhurat e tij, por Ministria e Naftës me guxim theu recesionin në eksportin e naftës.

Duke thënë se Irani është një nga burimet më të mëdha të naftës dhe gazit në botë, ai shtoi se do të ketë licencat e prodhuara nga shkencëtarët dhe inxhinierët iranianë, disa prej të cilave janë të kufizuara në kompani të caktuara në botë.

Bërja e kompresorëve dhe turbinave është një nder për vendin, citoi ai, duke shtuar se askush nuk mendoi se një vend mund të zbatojë projekte kaq të mëdha ndërsa është nën sanksionet më të rrepta.

 

BalkanWeb

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb