Një ish-anëtar i Marinsave Mbretërore të Mbretërisë së Bashkuar, i cili u akuzua për ndihmën e autoriteteve të Hong Kongut për mbledhjen e informacionit në Mbretërinë e Bashkuar, ka vdekur në rrethana të pashpjegueshme, tha policia britanike.

Matthew Trickett, 37 vjeç, ishte një nga tre personat e akuzuar në fillim të këtij muaji se ranë dakord të përfshiheshin në mbledhjen e informacionit, mbikëqyrjen dhe aktet e mashtrimit që mund të ndihmonin materialisht shërbimin e inteligjencës së Hong Kongut nga fundi i vitit 2023 deri më 2 maj. Prokurorët gjithashtu pretenduan se burrat u detyruan të hynin në një adresë banimi në Mbretërinë e Bashkuar më 1 maj.

Të gjithë burrat ishin liruar me kusht dhe më pas do të paraqiteshin në Gjykatën Qendrore Penale të Londrës për një seancë dëgjimore të premten. Ata nuk kanë pranuar ende lutjet.

Policia e Luginës së Thames tha se Trickett u gjet i vdekur në një park në Maidenhead, në perëndim të Londrës, pas një raportimi nga një pjesëtar i publikut. Policia tha se një hetim ishte në vazhdim për “vdekjen e pashpjegueshme”.

“Familja e tij është informuar dhe po mbështeten nga oficerët”, tha policia në një deklaratë. “Ne me mirësi do të kërkojmë që privatësia e tyre të respektohet në këtë kohë të vështirë.”

Raportet e mediave britanike thanë se Trickett ishte më parë një marins mbretëror. Ai ishte gjithashtu i punësuar më parë nga Forca Kufitare e Mbretërisë së Bashkuar në Aeroportin Heathrow, përpara se t’i bashkohej Zyrës së Brendshme të Emigracionit më 21 shkurt 2024, raportoi agjencia e lajmeve PA e Mbretërisë së Bashkuar. Ai ishte gjithashtu drejtor i MTR Consultancy, një firmë sigurie e formuar në prill 2021.

Ai u akuzua së bashku me Chi Leung (Peter) Wai, 38 vjeç dhe Chung Biu Yuen, 63. Burrat u paraqitën në një seancë të shkurtër gjyqësore për të konfirmuar identitetin e tyre më 13 maj.

Të tre u akuzuan për ndihmë të një shërbimi të huaj të inteligjencës dhe për ndërhyrje të huaj, në kundërshtim me Aktin e Sigurisë Kombëtare të vitit 2023.

Akti hyri në fuqi në dhjetor dhe është krijuar për të forcuar sigurinë kombëtare të Mbretërisë së Bashkuar kundër “veprimtarisë armiqësore” që synon institucionet, ekonominë dhe vlerat demokratike të vendit.

Policia tha më herët se “shërbimi i inteligjencës së huaj” në fjalë ishte i Hong Kongut.

Autoritetet e Hong Kongut kanë konfirmuar se Yuen ishte menaxher i Zyrës Ekonomike dhe Tregtare të Hong Kongut në Londër.

Avokati i Trickett, Julian Hayes, tha se ai ishte “i tronditur” nga lajmet dhe po mbështeste familjen e Trickett. Ai nuk pranoi të komentojë, sepse hetimet ishin në vazhdim.

Një kordon policie mbeti në vend në Grenfell Park në Maidenhead, me disa oficerë të vendosur pranë një tende të zezë mjeko-ligjore afër një sheshi lojrash.

Autoritetet kineze në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Hong Kong kanë kundërshtuar akuzat, duke thënë se ato ishin të fundit në një seri akuzash “të pabaza dhe shpifëse” nga autoritetet e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar kundër Kinës.

Qeveria e Hong Kongut kërkoi që Mbretëria e Bashkuar të japë detaje të plota mbi akuzat dhe të mbrojë të drejtat e menaxherit të zyrës tregtare.

Akuzat për spiunazh erdhën në mes të tensioneve të ndezura midis Britanisë dhe Kinës. Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar kanë qenë gjithnjë e më të zëshëm në paralajmërimin për kërcënimet e sigurisë nga Pekini , dhe së fundmi akuzuan Kinën se qëndron pas një vargu operacionesh kibernetike që synojnë politikanët dhe mbikëqyrësin e zgjedhjeve britanike.

Kryeministri Rishi Sunak ka thënë se Britania po përballet me një të ardhme gjithnjë e më të rrezikshme për shkak të kërcënimeve nga një “bosht shtetesh autoritare”, duke përfshirë Rusinë , Kinën , Iranin dhe Korenë e Veriut .

Në një çështje gjyqësore të veçantë dhe në vazhdim, dy burra, përfshirë një studiues parlamentar, u akuzuan kohët e fundit për spiunazh për Kinën. Christopher Cash dhe Christopher Berry u akuzuan për shkelje të Aktit të Sekreteve Zyrtare duke ofruar informacione ose dokumente që mund të jenë “të dobishme për një armik” si Kina  dhe “paragjykuese për sigurinë ose interesat” e MB nga fundi i vitit 2021 deri në shkurt 2023.

Hong Kongu, një ish-koloni britanike, u kthye në kontrollin kinez si një territor gjysmëautonom në vitin 1997. Më shumë se 100,000 Hong Kongerë janë zhvendosur në MB që kur Pekini vendosi një ligj gjithëpërfshirës të sigurisë kombëtare të shkaktuar nga protestat e mëdha antiqeveritare në qytet në 2019. Qeveria e Britanisë ka krijuar një rrugë të shpejtë imigrimi për migrantët, shumë prej të cilëve duan të vendosen në MB për shkak të pakësimit të lirive civile në qytetin e tyre.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë paralajmëruar se banorët e Hong Kongut që janë shpërngulur në Britani vazhdojnë të përballen me “represionin transnacional” nga mbështetësit e qeverisë kineze.

 

(A.A/BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb