Ish-ministri izraelit i Luftës Benny Gantz akuzoi kryeministrin Benjamin Netanyahu për pengim të një marrëveshjeje të shkëmbimit të të burgosurve me fraksionet palestineze në Rripin e Gazës për “arsye politike”.

Gantz, i cili drejton Partinë e Unitetit Kombëtar, dha dorëheqjen të dielën, duke pretenduar se veprimet e Netanyahu po pengonin një fitore vendimtare në sulmin e Izraelit kundër Gazës.

Në një intervistë me transmetuesin publik të Izraelit, Gantz tha se Netanyahu po bllokon marrëveshjen e shkëmbimit të të burgosurve bazuar në llogaritjet personale politike dhe jo në interesat e Izraelit.

“Netanyahu ka marrë disa vendime së fundmi për arsye personale dhe politike,” shtoi Gantz, pa dhënë detaje.

“Unë jam përpjekur për disa muaj të ndikoj në vendimet brenda Kabinetit të Luftës për përfitimin e Izraelit, por pa rezultat,” tha ai.

Opozita izraelite akuzon Netanyahun për zgjatjen e sulmit, sepse ai beson se “e ardhmja e tij politike” do të përfundojë kur luftimet të ndalojnë, duke çuar potencialisht në gjyqe në lidhje me akuzat e kaluara për korrupsion.

Të dielën e kaluar, Gantz dhe anëtari i tij i partisë, Gadi Eisenkot, dhanë dorëheqjen nga qeveria e urgjencës, duke pretenduar se Netanyahu po pengon Tel Aviv të arrijë një “fitore të vërtetë” në Gaza dhe frontet veriore.

Ata kërkuan një datë të dakorduar për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Tërheqja e tyre nuk e çmonton qeverinë pasi Netanyahu ende gëzon mbështetjen e 64 nga 120 anëtarët e Knesset.

Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm.

Më shumë se 37,200 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe më shumë se 84,900 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Tetë muaj pas sulmit izraelit, pjesë të gjera të Gazës janë në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ujit të pastër ushqimor dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës urdhëroi Tel Aviv-in të ndalonte menjëherë operacionin e tij ushtarak në Rafah, ku më shumë se 1 milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb