Sipas një deklarate në faqen e internetit presidenciale të Ukrainës, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka zgjedhur ish-shefin e ushtrisë Valery Zaluzhny , i cili mbikëqyri mbrojtjen e Ukrainës gjatë dy viteve të para të luftës me Rusinë , si ambasador të vendit në Mbretërinë e Bashkuar.

Ukraina nuk ka pasur një ambasador në Londër që kur Zelensky shkarkoi ish të dërguarin Vadym Prystaiko në korrik 2023.

Shkarkimi erdhi pasi Prystaiko kritikoi përgjigjen e Zelensky ndaj komenteve të bëra nga ministri britanik i Mbrojtjes Ben Wallace në lidhje me mirënjohjen e Ukrainës për ndihmën ushtarake nga aleatët e saj. Wallace sugjeroi që Ukraina duhet të tregojë më shumë vlerësim për armët e furnizuara nga Mbretëria e Bashkuar.

Në përgjigje të komenteve të Wallace , Zelensky shprehu zhgënjimin e tij në një samit të NATO-s, duke deklaruar se ai nuk dinte si të demonstronte mirënjohjen e Ukrainës dhe me humor sugjeroi të zgjohej çdo mëngjes për të shprehur personalisht falënderimet për ministrin britanik.

Zaluzhnyi është i njohur në mesin e ukrainasve për drejtimin e ushtrisë dhe përgatitjen e një dështimi të tmerrshëm të një kundërofensivë kundër Rusisë.

Ai u shkarkua në shkurt nga komandanti i forcave tokësore Oleksandr Syrsky, pas dështimeve luftarake.

Largimi i Zaluzhny si shef i ushtrisë shkaktoi një tronditje të gradave kryesore në shërbimet e armatosura të Ukrainës. Ai erdhi pas javësh tensioni dhe thashetheme rreth mosmarrëveshjeve të mundshme midis presidentit dhe komandantit të tij të lartë.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb