Një hetim nga prokuroria e Katanias dhe karabinierët çuan sot në Siçili në njëmbëdhjetë arrestime me akuza për blerje votash dhe bashkëpunim me mafien. Në të gjithë këtë rast, përveç kryebashkiakut të rajonit Tremestieri Etneo, është i përfshirë edhe nënkryetari i rajonit sicilian, Luca Samartino, i cili u shkarkua nga detyra. Përveç këtyre u arrestuan edhe zyrtarë komunalë dhe biznesmenë.

Samartino, zyrtari kryesor i “Lidhjes” në Siçili, përgjegjës për politikën bujqësore të ishullit, akuzohet për korrupsion. Karriera e tij politike kishte filluar në qendrën e moderuar dhe vazhdoi me Partinë Demokratike të qendrës së majtë dhe Live Italy, formacioni i vogël politik i ish-kryeministrit Matteo Renzi.

Hetimi, ndër të tjera ka të bëjë me “bashkëpunimin” e politikanëve të pushtetit vendor me mafian, me synimin për të ofruar mbështetje nga krimi i organizuar në zgjedhjet e pushtetit vendor. Në të njëjtën kohë, ky veprim i paligjshëm dyshohet se parashikonte sigurimin e një sërë biznesmenësh “miqësorë” në të gjithë sistemin e gjuetisë së votuesve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: