Presidenti Mattarella fton për bashkim të Vendit në një ‘klimë të vështirë’, ndërsa kryeministri Conte kujton se si italianët , me kurajo dhe vendosmëri, kanë ditur gjithmonë të ngrihen dhe t’ja nisin nga e para’. Sot nga Covid-19 kanë humbur jetën dy nëpunës së postës së Bergamos, ndërsa Kryqi i Kuq italian i përgjigjet apelit të Lombardisë me dhurimin e 40 mjeteve respiratore për terapinë dhe luftën kundër koronavirus.

  • foto galeri
  • foto galeri

Në spitalin San Raffaelle të Milanos ka nisur puna për një repart të ri të terapisë intensive dedikuar emergjencës koronavirus. Struktura do të jetë në strukturën e brendshme të impiantit sportiv të Universitetit Vita-Salute San Raffaele. Ndërtimi i këtij pavioni, bërë i mundur falë mbledhjes së fondeve nga Blogerja Chiara Ferragni dhe Fedez, do të jetë në kohë record. Iniciativa ka përfshirë rreth 190 mije njerëz dhe shuma e mbledhur aktualisht është 3.8 milion euro.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb