Një gjykatë italiane dha të martën “dritën jeshile” për ekstradimin në Shtetet e Bashkuara të rusit Artem Us, i cili u arrestua tetorin e kaluar në aeroportin Malpensa në Milano, bazuar në një urdhër-arresti ndërkombëtar.

Gjykata e apelit pranoi të ekstradonte, por vetëm për dy nga katër akuzat kundër tij në Shtetet e Bashkuara. Në veçanti, ai vendosi se krimet e paligjshme të teknologjisë ushtarake amerikane në Rusi dhe pastrimit të parave nuk ishin të vërtetuara, duke pranuar akuzat për mashtrim bankar dhe kontrabandë nafte nga Venezuela.

Avokati i tij pritet të apelojë në Gjykatën e Lartë të Italisë për të parandaluar ekstradimin e klientit të tij.

Prokurorët amerikanë akuzuan Artem Us-in dhe katër bashkatdhetarë të tjerë vitin e kaluar për shitjen e teknologjisë ushtarake amerikane tek blerësit në Rusi, disa prej të cilave u përdorën gjatë pushtimit rus të Ukrainës. Sot, Artem Us është në arrest shtëpiak.

(Protothema/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb