Italia është e gatshme të dërgojë trupa shtesë në Kosovë.

Përveç 850 ushtarëve që i ka të dërguar në kuadër të KFOR-it, ushtria italiane mund të forcojë pozicionin e saj deri në 1550 trupa.

Kështu ka thënë Komandanti Operacional i Samitit të Forcave të Përbashkëta (COVI), Gjenerali i Korpusit të Ushtrisë italiane, Francesco Paolo Figliuolo.

“Në Kosovë ne luajmë rolin e aktorit primar, me një kontingjent të dislokuar prej rreth 850 personave që mund të arrijnë në 1550 njësi në rast nevoje (siç ndodhi p.sh. në fund të vitit të kaluar me vendosjen e forcës rezervë në gatishmëri në nivel batalioni – Batalioni i Forcave Rezervë Operacionale të NATO-s – ORF) dhe ku, përveç kësaj, nga tetori i ardhshëm do të marrim sërish Komandën e Operacionit ‘Forca e NATO-s në Kosovë (KFOR)’ në të cilin aktualisht mbajmë pozitën e zëvendëskomandantit”, tha Gjenerali i Korpusit të Ushtrisë italiane, Francesco Paolo Figliuolo, raporton “perseoneës”, transmeton Klankosova.tv.

Ai tha se angazhimi i Italisë për të mbështetur stabilizimin e Ballkanit, do të vazhdojë edhe këtë vit për të parandaluar përshkallëzimin e krizave rajonale dhe për të frenuar tensionet e vazhdueshme.

Ndër të tjera, drejtuesi i Komandës së Përbashkët të Operacioneve Përgjegjëse për të gjitha misionet e Italisë jashtë vendit, tha se vendi i tij gjithashtu do të vazhdojë të ofrojë, “aty ku kërkohet, njësi të specializuara të Karabinierëve për misionin civil të BE-së ‘Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit’ në Kosovë (EULEX Kosovë)’, kryesues i të cilit jemi ne”.

Për herë të parë gjenerali italian dha të dhëna për stërvitjen e ushtrisë ukrainase të kryer nga instruktorët italianë të zhvilluar në Itali, në bazat belge, gjermane dhe polake. Sipas gjeneralit italian, rreth 1420 ushtarë të Kievit janë trajnuar në Itali.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: